Jihočeské matky

občanské sdružení

Ekologická sdružení z jižních Čech kritizují ministra Rusnoka

5.2.2003
Autor: JČM
Sdružení Jihočeské matky, Sdružení CALLA a Občanská iniciativa pro životní prostředí kritizují ministra průmyslu a obchodu Jiřího Rusnoka za prosazování výstavby nových jaderných elektráren (viz níže Otevřený dopis ministrovi, který byl dnes odeslán na MPO)
Sdružení Jihočeské matky, Sdružení CALLA a Občanská iniciativa pro životní prostředí kritizují ministra průmyslu a obchodu Jiřího Rusnoka za prosazování výstavby nových jaderných elektráren (viz níže Otevřený dopis ministrovi, který byl dnes odeslán na MP O) a žádají o osobní schůzku během zítřejšího výjezdního zasedání vlády ČR v Českých Budějovicích. Na ní by rádi s ministrem prodiskutovali otázky spojené s rozvojem jaderné energetiky v České republice. Zároveň předají členům vlády brožurku s názvem Atomová energie – slepá ulička.

Za Sdružení Jihočeské matky: Dana Kuchtová
Za Sdružení CALLA: Edvard Sequens
Za Občanskou iniciativu pro životní prostředí: Pavel Vlček

Otevřený dopis ministru průmyslu a obchodu Jiřímu Rusnokovi

České Budějovice, 4. 2. 2003

Vážený pane ministře,
v dnešním rozhovoru pro Hospodářské noviny jste mj. uvedl, že bude vypracována nová energetická politika České republiky. Ta by se, podle Vašeho názoru, měla orientovat na klasické zdroje energie: uhlí a jádro. Především jaderné energetice by se měla otevřít širší cesta k dalšímu rozvoji (vybudování dalších bloků v JETE, výstavba nové elektrárny v Blahutovicích).
Toto vyjádření nás nepřekvapilo, protože se bohužel nijak nelišilo od Vašich dřívějších prohlášení a neslo se zcela v duchu názorů Vašeho předchůdce M.Grégra. Jeho „zásluhou“ byla přijata energetická politika, která je v rozporu s principy trvale udržitelného rozvoje, ale i v rozporu s některými požadavky EU (podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie).
Chtěli bychom Vás upozornit na to, že v loňském roce bylo z České republiky vyvezeno do zahraničí 20,9 TWh elektřiny, což je více, než v roce 2002 vyrobily jaderné elektrárny Temelín (5,44 TWh) a Dukovany (13,3 TWh). I při zohlednění loňského dovozu elektřiny tak zůstává Česká republika největším vývozcem elektrické energie v přepočtu na jednoho obyvatele.
Pokud se ČR vydá cestou výstavby dalších mamutích zdrojů, nejlépe jaderných (jak uvádíte v rozhovoru pro Hospodářské noviny) a nikoli cestou podpory obnovitelných zdrojů energie, povede to k další devastaci životního prostředí, ke zvýšení rizika jaderné havárie a k další produkci jaderných odpadů, které možná jednou skončí v úložišti v jižních Čechách.

Žádáme Vás proto, aby v nové energetické koncepci byla zpracována a vyhodnocena i varianta, která počítá s odstoupením České republiky od využívání jaderné energie a s využitím úspor a obnovitelných zdrojů energie.
Novou energetickou politiku je třeba projednat jako strategický dokument v řádném procesu EIA. Tento proces by neměl být pouhou formalitou, jako tomu bylo u energetické koncepce M. Grégra. Tehdy byla koncepce schválena i přes řadu výhrad odborné i laické veřejnosti. MŽP k ní dokonce vydalo negativní stanovisko, které MPO ignorovalo.
Žádáme Vás také o osobní schůzku během zítřejšího výjezdního zasedání vlády v Českých Budějovicích, při níž bychom s Vámi rádi prodiskutovali otázku dalšího rozvoje jaderné energetiky v České republice.
S pozdravem

Za Sdružení Jihočeské matky: Dana Kuchtová - 603/516 711
Za Sdružení CALLA: Edvard Sequens
Za Občanskou iniciativu pro životní prostředí: Pavel Vlček

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...