Jihočeské matky

občanské sdružení

Energie po budoucnost

12.11.2009
Autor: JČM
img
12. listopadu 2009 uspořádalo sdružení Jihočeské matky v Týně nad Vltavou besedu s občany. Tématem besedy byl jednak aktuální program Zelená úsporám - přednášku na toto téma měl ing. Karel Srdečný z firmy Ekowat a dále pak téma možných úskalí, která mohou lidstvo čekat v souvislosti se zabezpečením jeho energetických potřeb. Podobná beseda se též uskutečnila 7. listopadu 2009 v Temelíně.

O tomto tématu diskutovali účastníci semináře 12. listopadu letošního roku v Týně nad Vltavou. O tom, jaká úskalí nás v budoucnosti mohou v souvislosti se zabezpečením energetických potřeb čekat, hovořil ing. Ivan Beneš z firmy CityPlan Praha.

Zásoby fosilních zdrojů energie jsou omezené1 – zásoby uhlí jsou odhadovány na cca 150 let, ropy na cca 40 let, zemního plynu na cca 70 let, uranu do stávajících typů jaderných elektráren na cca 85 let. Měli bychom tedy hledat jiné způsoby, jak energii získávat. Docházející fosilní zdroje však nejsou jediným důvodem k nutnosti hledání alternativ. Neméně důležitým důvodem jsou také rizika, spojená s výskytem zásob zdrojů energie v rizikových oblastech světa. Evropa, která se svými omezenými energetickými zdroji bude čím dál tím více závislá na zdrojích pocházejících např. z oblasti blízkého východu či Ruska, se tak ocitá ve velmi zranitelném postavení. Mohli bychom samozřejmě vsadit na jadernou energetiku, otázkou zůstává, zda to nebude spíše sázka na špatného koně. Hranice mezi mírovým využitím jaderné energetiky a jejím zneužitím pro vojenské účely je totiž velmi úzká. Pokud budeme chtít v Evropě využívat jadernou energetiku, těžko můžeme z morálního hlediska zakázat její využití v zemích, kde díky politickému režimu může její využívání vést k výrobě jaderných zbraní.

Evropské země by však mohly vsadit na vzájemnou spolupráci v rámci projektu Desertec. Jde o využití obrovského potenciálu sluneční energie v oblastech severní Afriky, který zatím necháváme ležet ladem. Výhodnou technologií pro tyto oblasti jsou nikoliv fotovoltaické, ale parní elektrárny, kdy uhelný kotel či reaktor pro výrobu páry je nahrazen slunečním polem s parabolickými koncentrátory. Kromě jiného jsou tyto elektrárny obrovskou příležitostí pro sklářský průmysl. V rámci projektu Desertec by se využívaly i další obnovitelné zdroje v těch zemích Evropy, které pro jejich využití mají dobré podmínky – zejména větrné elektrárny v moři a na pobřežích Velké Británie, Německa, Dánska atd. Obě energeticky bohaté oblasti (sever a jih) budou propojeny transevropskými energetickými koridory zajišťujícími energetickou solidaritu členských zemí Unie.

Další informace o projektu Desertec můžete najít na www.desertec.org.

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...

A po nás planina

Lidé od Temelína

Lidé od Temelína