Jihočeské matky

občanské sdružení

Garance na Temelíně- TZ z 22. 3. 2004

22.3.2004
Autor: JČM
Tisková zpráva Sdružení Jihočeské matky a Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí
z 22, března 2004


Motto:
Martin Roman, nový šef ČEZ:
„… u té turbíny už prošla záruční lhůta, tím, jak mnoho let ležela v Temelíně.
Dodavatelsko-odběratelské vztahy jsou dnes výhradně mezi ČEZ a Škodou Praha, jako hlavním dodavatelem technologie. Já považuji za malý technický zázrak, že se tuto turbínu vůbec podařilo po takové době zprovoznit.“
Večerník Praha, 20.3. 2004


Nový ředitel firmy ČEZ Martin Roman potvrdil svým výše uvedeným výrokem tristní situaci v jaderné elektrárně Temelín.

Ačkoli elektrárna dosud neukončila zkušební provoz ani na jednom z bloků, má významné technické zařízení (turbína) prošlou záruční lhůtu. Protože se u Temelína jednalo o jednoho generálního dodavatele technologie – Škodu Praha a o strojovnu jako technologický celek, lze předpokládat, že garance jsou prošlé i u jiných zařízení na JETE.

Z technického hlediska, pokud bylo zařízení dobře zakonzervováno, nemusí mít prošlé záruky vliv na kvalitu provozu. „Pokud ovšem sám ředitel ČEZ považuje zprovoznění turbíny za technický zázrak, nezbývá než o technickém stavu zařízení, jemuž uplynula garanční lhůta, pochybovat.“ říká Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.

„Prošlé záruční lhůty jsou však pro ČEZ (jehož majoritním vlastníkem je stále stát) především problémem finančním. Znamenají totiž v případě významných oprav, ke kterým na druhém i prvním bloku u turbíny opakovaně dochází - viz výměna rotoru minulý týden, prodražení provozu“, říká Dana Kuchtová.

V jaderné elektrárně není dosud vyřešen ani problém softwaru. Změnové řízení, které by legalizovalo temelínský software (tzv. ASŘTP - automatizované systémy řízení technologických procesů), bylo přesunuto do kolaudace. Ovšem Krajský úřad Jihočeského kraje i Městský úřad v Týně nad Vltavou potvrdily v minulém týdnu písemně našemu sdružení, že dosud nebylo vedeno žádné kolaudační řízení sloučené se změnou stavby. Software na Temelíně je tedy dosud provozován bez povolení stavebního úřadu.

„Právní nedostatky dodavatelsko-odběratelských smluv a nevyřešené právní otázky ohledně významných změn na jaderné elektrárně Temelín mohou být příčinou dalšího prodloužení termínu dokončení Temelína a jeho dalšího zdražení.“ říká Dana Kuchtová ze Sdružení Jihočeské matky.Dana Kuchtová, 603 516 711
Pavel Vlček, 777 006 241

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...