Jihočeské matky

občanské sdružení

Jaderné fórum slouží k prosazování konkrétních projektů jaderné lobby

28.5.2009
Autor: JČM
img
29. 5. začíná v Praze již čtvrté Evropské jaderné fórum, kterého se zúčastní vysocí političtí představitelé řady členských států Evropské unie, zástupci unijních institucí, reprezentanti energetických společností a spotřebitelských a nevládních organizací.
<br />Evropské jaderné fórum bylo původně ustanoveno s cílem obnovení diskuse o jaderné energetice v Evropě. Mělo definovat potřeby, problémy a rizika jaderné energie.

Již od prvních zasedání bylo však zřejmé, že toto fórum je v podstatě zneužíváno k propagaci jaderné energetiky. Svědčí o tom např. projevy bývalého premiéra Mirka Topolánka, ve kterých vyjadřoval nekritickou podporu jaderné energetice.

Na čtvrtém zasedání má dokonce dojít k uzavření smlouvy o partnerství při výstavbě nových jaderných bloků v Jaslovských Bohunicích mezi společností ČEZ a. s a slovenskou firmou JAVYS. Česká republika a Slovensko patří dlouhodobě mezi nejhorlivější zastánce využívání jaderné energie v Evropě. Organizaci jaderného fóra mají tyto země zřejmě zcela ve své režii. Není proto divu, že může dojít k takovémuto bezprecedentnímu postupu, při kterém je vyzdvihován zcela konkrétní projekt. Tím by se tato platforma (jaderné fórum), s ohledem na své deklarované cíle, neměla vůbec zabývat. Je smutné, že Evropská komise tomuto stavu nečinně přihlíží.

Kontakty

Ing. Monika Machová – Wittingerová, Jihočeské matky, tel.: +420 603 516 603
Mgr. Pavel Vlček, OIŽP, tel.: +420 777 006 241

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...