Jihočeské matky

občanské sdružení

Návrh na konání místního referenda

29.6.2004
Autor: JČM
Tisková zpráva přípravného výboru
Návrh na konání místního referenda
ke skladu vyhořelého jaderného paliva v obci Temelín


Přípravný výbor pro konání místního referenda v Temelíně předá dnes starostovi obce Temelín návrh na konání místního referenda k tzv. skladu vyhořelého jaderného paliva.

„K iniciování místního referenda „zdola“ jsme se rozhodli proto, že zvolení představitelé obce Temelín, která je záměrem nejvíce dotčena (sklad by se nacházel v územním obvodu obce), rozhodli o podpoře výstavby skladu, aniž by se ptali občanů na názor, aniž by umožnili diskusi. Petici podepsalo 246 občanů, to je víc než 39% oprávněných osob“ říká Karel Fikota z Kočína, zmocněnec přípravného výboru.

„Vždy jsem byl hrdý na to, že jsem Jihočech, a také proto jsem se nikdy nesmířil s tím, že nám tu za humny postavili jadernou elektrárnu. Teď nám chtějí z našeho krásného kraje udělat „atomovou popelnici“, říká další člen přípravného výboru Vladimír Říha z Temelína.

„Sklad je sice projektován na 50 let, ale sami představitelé ČEZ nevylučují, že se prodlouží doba uskladnění vyhořelého paliva v případě, že se nenajde centrální nebo trvalé úložiště. Sklad vyhořelého paliva by se tak stal dlouhodobou zátěží našeho regionu“ konstatuje Romana Raučinová z Kočína.

K rozhodnutí v místním referendu předkládáme dvě otázky následujícího znění:

1. Souhlasíte s tím, aby byl na katastrálním území obce Temelín sklad vyhořelého jaderného paliva?
2. Souhlasíte s tím, aby orgány samosprávy obce Temelín při výkonu samostatné působnosti využily všech prostředků, aby zabránily stavbě skladu vyhořelého jaderného paliva v lokalitě elektrárny Temelín?

Přípravný výbor odhaduje, že s provedením navrhovaného místního referenda vzniknou náklady ve výši zhruba deset tisíc korun na tisk hlasovacích lístků, na zaplacení práce členů komisí pro hlasování, případně na nájem za poskytnutí hlasovacích místností.

„Věříme, že zastupitelstvo Temelína rozhodne o konání referenda kladně. Pokud ne, budeme se bránit soudní cestou“ konstatuje Jiří Vrzák z Litoradlic.


Karel Fikota, Kočín u Temelína - tel.: 385 724 625
Romana Raučinová, Kočín u Temelína - tel.: 728 270 325
Vladimír Říha, Temelín - tel.: 606 456 502
Jiří Vrzák, Litoradlice u Temelína - 608 647 639
Eva Vítovcová, Sedlec u Temelína

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...