Jihočeské matky

občanské sdružení

Netajíme nic?

13.6.2007
Autor: JČM
19. května letošního roku došlo při plánovaném odstavování 1. bloku během zkoušek pádu regulačních orgánů (klastrů) k neplánovanému ručnímu odstavení reaktoru, následně byly uzavřeny všechny rychločinné oddělovací armatury na parovodech od parogenerátorů a byly
uvedeny do činnosti přepouštěcí stanice do atmosféry. Událost ohodnotil SÚJB stupněm INES 0 a podle jeho názoru nemusela být veřejnost informována.
Příčinou bylo nezapůsobení elektrické ochrany generátoru. Informaci o této události získala sdružení z dobře informovaného zdroje, přičemž Státní úřad pro jadernou bezpečnost potvrdil, že k ní skutečně došlo.

„Poslední dění na JETE připomíná lacinou detektivku: nevládní organizace pátrají po příčinách poruchy, kterou by se - nebýt upozornění – provozovateli JETE podařilo před veřejností zatajit. Přesvědčení SÚJB o tom, že o události nebylo třeba nikoho informovat, považujeme za opětovný důkaz benevolence tohoto dozorného úřadu vůči provozovateli JETE“, říká Monika Machová-Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky.

„Nevidíme důvod, proč by o této události neměl ČEZ informovat veřejnost. Na svých webových stránkách zveřejňuje i jiné tzv. běžné provozní události.“ doplňuje Edvard Sequens ze sdružení Calla.

„Poruchu se podařilo ČEZu zatajit díky plánované odstávce 1. bloku. ČEZ informoval média pouze o úspěšné zkoušce pádu klastrů na 1. bloku a také o výměně rotoru vysokotlakého dílu turbíny na 2. bloku. Snažil se prezentovat JETE v co nejlepším světle a zpráva o další poruše by image elektrárny určitě nezlepšila,“ shodují se zástupci sdružení.

Kontakty:
Ing. Monika Machová – Wittingerová, tel.: 603 516 603
Ing. Edvard Sequens, tel.: 602 282 399

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...