Jihočeské matky

občanské sdružení

Petice za levnější ceny energie- TZ z 18.11.2003

18.11.2003
Autor: JČM
Tisková zpráva z 18. 11. 2003

Motto:
„Jaderné elektrárny byly, jsou a budou dobrými partnery svému okolí.
A dále budou pokračovat v pomoci především vedení obcí ve zlepšení podmínek života jejich obyvatel“
Temelínské noviny, podzim 2003

Petiční výbor k petici „ Kompenzace za vysoké ceny elektřiny kolem JETE“ ve složení:

Pavel Řepík, Týn nad Vltavou
Jarmila Berglerová, Týn nad Vltavou
Dana Kuchtová, Český Krumlov


informuje dnes na tiskové konferenci a na diskusi se zastupiteli v Týně nad Vltavou o tom, že v regionu kolem Temelína panuje všeobecná nespokojenost s cenami elektřiny, v Týně nad Vltavou navíc nespokojenost s cenami za tepelnou energii dodávanou z jaderné elektrárny Temelín.

Dokladem této situace je účast občanů a místních podnikatelů z Týna nad Vltavou na tiskové konferenci a na diskusi. Podnikatelé a občané kritizují celkovou situaci v Týně nad Vltavou ohledně dodávek energií.

Dokladem nespokojenosti s cenami elektřiny je cca. tisíc podpisů, které se za dva měsíce podařilo shromáždit pod petici o vysokých cenách elektřiny. Převážná část těchto podpisů je z Týna nad Vltavou či okolí Temelína – zde podpisy shromáždil p. Pavel Řepík. Dalších 300 podpisů nasbírala p. Kratochvílová v Opařanech, některé byly získány u informačního stánku Jihočeských matek na výstavě Vzdělání a řemeslo. V současné době bude ještě pokračovat sběr podpisů v Týně a okolí – zajistí občané z Týna, dále rozesílka do okolních vesnic, kterou zajistí Jihočeské matky - petice již byla rozeslána na 2 600 adres města Hluboká n. Vltavou.

S průběžným výsledkem petiční akce budou dopisem seznámeny oba petiční i hospodářské výbory – v Poslanecké sněmovně a v Senátu, dále Energetický regulační úřad, ministr financí a ministr průmyslu a obchodu. Se všemi se petiční výbor pokusí navázat jednání.

Petiční výbor bude na těchto subjektech znovu žádat, aby se na řešení paradoxní situace, která opakovaně nastává v jižních Čechách (region, který nese rizika díky provozu jaderné elektrárny Temelín má nejdražší elektřinu v Čechách), podílel jak ČEZ, tak aby Energetický regulační úřad přezkoumal ceny, za něž prodává v regionu elektřinu JČE. Oba subjekty – ČEZ i JČE jsou vysoce ziskové, stát může ovlivňovat ČEZ prostřednictvím Fondu národního majetku, JČE pak prostřednictvím regulace cen Energetickým regulačním úřadem.


Pavel Řepík, Jihotvar, tel.: 385 721 683
Dana Kuchtová, Sdružení Jihočeské matky, tel.: 603 516 711Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...