Jihočeské matky

občanské sdružení

Stanovisko Jihočeských matek k návštěvě ministra Rusnoka na Temelíně

26.7.2002
Rétorika ministra Rusnoka je stejná jako ministra Grégra. Svým obdivem k temelínské megalománii potvrdil při své dnešní návštěvě jaderné elektrárny Temelín, že bude kráčet v Grégrových stopách.
Rétorika ministra Rusnoka je stejná jako ministra Grégra. Svým obdivem k temelínské megalománii potvrdil při své dnešní návštěvě jaderné elektrárny Temelín, že bude kráčet v Grégrových stopách. Prohlásil doslova: „Temelín je bezesporu unikátní technické dílo....Měl by být předmětem naší hrdosti...“

„Temelín je skutečně unikátním dílem, je prototypovým zařízením a jedinečným experimentem svého druhu. Proto je jeho výstavba i spouštění tak problematické, a proto je podle našeho názoru Temelín také specifickým bezpečnostním rizikem. Prohlašovat, že by tato sporná stavba měla být předmětem naší hrdosti, je cynické“ říká Dana Kuchtová.

„Půjde o kapacitu významnou pro naši spotřebu produkující elektřinu za velmi výhodných ekonomických podmínek“ tvrdil na Temelíně dále ministr Rusnok.

Temelín nemůže být kapacitou pro naši spotřebu, protože ČEZ již dnes víc než čtvrtinu své produkce vyváží. Temelín tento nadbytek elektřiny jen zvýší a z exportované elektřiny se budou radovat spotřebitelé v Německu, nikoli v Čechách. Navíc je výroba elektřiny v Temelíně už dnes dražší než její produkce z uhelných elektráren či z jaderné elektrárny Dukovany.

Ministři průmyslu pravicových i levicových vlád byli u nás po roce 1989 tradičními propagátory jaderné energie. Ministr Rusnok zřejmě tento stereotyp neporuší. Je zřejmé, že s nemoderním názorovým dědictvím vlivného ministra Grégra se bude Sociálně-demokratická strana potýkat ještě dlouho.

Dana Kuchtová Monika Wittingerová

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...