Jihočeské matky

občanské sdružení

Stát hledá místo pro své radioaktivní dědictví

25.4.2003
Autor: JČM
S vážnými výhradami tří ekologických organizací se setkal postup Správy úložišť radioaktivních odpadů, která dnes zveřejnila další seznam obcí [1] - kandidátů na uskladnění nebezpečného odpadu z českých jaderných elektráren na příštích sto tisíc let. Sdružení Calla, Jihočeské matky a Hnutí DUHA
pátek 25. dubna 2003

S vážnými výhradami tří ekologických organizací se setkal postup Správy úložišť radioaktivních odpadů, která dnes zveřejnila další seznam obcí [1] - kandidátů na uskladnění nebezpečného odpadu z českých jaderných elektráren na příštích sto tisíc let. Sdružení Calla, Jihočeské matky a Hnutí DUHA:
 nabízejí právní i odbornou pomoc obcím postiženým zvažovaným umístěním hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva;
 budou usilovat o změnu atomového zákona, která by obcím, místní veřejnosti a vlastníkům sousedních pozemků umožnila se k těmto projektům vyjadřovat;
 považují za nezodpovědné vyrábět další radioaktivní odpady, dokud není vyřešeno jejich bezpečné uložení.

Ekologické organizace vydávají pro ohrožené obce pravidelný zpravodaj a publikovaly rovněž brožuru shrnující právnické rady.
Libor Matoušek z Hnutí DUHA řekl: "Obce mají oprávněný pocit, že stát hodlá na jejich úkor řešit svůj problém s radioaktivními odpady a bez ptaní jim je uskladnit za humny. Vláda proto musí navrhnout změnu atomového zákona, která by postiženým obcím a místním občanům umožnila se k takovým projektům více vyjadřovat. Dokud vláda neví, co udělá s extrémně nebezpečnými radioaktivními odpady, neměla by zvyšovat jejich výrobu. Nová energetická politika proto musí říci rozhodné ne prodlužování provozu nebo dokonce stavbě nových jaderných reaktorů."

Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl: ‘Pokud někde má být postaveno hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva, pak ne proti vůli místních obyvatel. I malé obce se mohou postavit Goliášovi – jadernému průmyslu s jeho miliony a profesionálními PR agenturami. Chceme v tom obcím pomáhat. Realizace hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva připomíná rozsudek smrti. Také je definitivní, alespoň z hlediska lidských dějin. Tisíce generací v tom místě s jeho riziky budou muset žít.
Monika Wittingerová z Jihočeských matek řekla: "Jihočeské matky věří, že obce, v jejichž katastrálním území má úložiště ležet, se nenechají správou "uplatit". Riziková stavba jim nemůže přinést užitek. Naopak, mnohem pravděpodobněji by znamenala znehodnocení doposud zachovalých rekreačních oblastí."
Kontakt:
Libor Matoušek, Hnutí DUHA, telefon 608-771715,
libor.matousek@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla, telefon 602-282399, edvard.sequens@ecn.cz
Monika Wittingerová, Jihočeské matky, telefon 603-516603, jihoceske.matky@ecn.cz

Poznámky:

[1] Obce na dnes zveřejněném seznamu SÚRAO jsou:
kraj Vysočina:
 Budišov
 Rohozná
Jihočeský kraj:
 Pluhův Žďár - Lodhéřov
 Božejovice-Vlksice
 Zbytiny (záložní lokalita)
Plzeňský kraj:
 Pačejov

Ústecký kraj:
 Lubenec-Blatno

Pardubický kraj:
 Borohrádek (záložní lokalita)

Karlovarský kraj:
 Teplá (záložní lokalita)

Středočeský kraj:
 Opatovice-Silvánka (záložní lokalita)

Královéhradecký kraj:
 Lodín-Nový Bydžov (záložní lokalita)

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...