Jihočeské matky

občanské sdružení

Technická vylepšení Temelína, k nimž se ČR zavázala v Melku a Bruselu, ČEZ ignoruje

6.2.2004
Autor: JČM
Tisková zpráva z 6. 2. 2004

Technická vylepšení Temelína,
k nimž se ČR zavázala v Melku a Bruselu, ČEZ ignoruje

Na druhém bloku jaderné elektrárny Temelín bude dnes zahájena plánovaná odstávka pro výměnu paliva a k provedení kontrolních a revizních prací po ročním provozu.

Rozhodnutí SÚJB (Státního úřadu pro jadernou bezpečnost) o povolení zkušebního provozu na druhém bloku je platné až do první výměny paliva, poté bude následovat tzv. komerční provoz (dle právní terminologie trvalý provoz). To znamená, že druhý blok jaderné elektrárny Temelín by mohl být v komerčním provozu dříve než první, konkrétně již v polovině dubna 2004.

Závěry tzv. Melkské a Bruselské dohody však jako podmínku pro uvedení bloků JETE do komerčního provozu ukládají provedení bezpečnostních opatření u tzv. vysokoenergetických potrubí na úrovni 28.8 m a v případě tzv. kvalifikace ventilů (viz bilaterální dohoda mezi ČR a Rakouskem - Bruselská dohoda, kap. 6, závěrečný dokument z 29. 11. 2001). Žádné z těchto opatření nebylo dosud provedeno, byly pouze zpracována technická dokumentace s návrhy řešení těchto problémů.

„Závěry Melské a Bruselské dohody ohledně technických vylepšení Temelína zůstaly jenom cárem papíru. Komerční provoz druhého bloku se blíží, ale technická zlepšení v Temelíně, která byla předpokladem pro bezpečný provoz Temelína provozovatel nesplnil“ konstatuje Dana Kuchtová z Jihočeských matekDana Kuchtová, Sdružení Jihočeské matky, 603 516 711
Pavel Vlček, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí, 777 006 241

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...