Jihočeské matky

občanské sdružení

Tisková zpráva přípravného výboru pro konání místního referenda ze dne 5. 11. 2004

5.11.2004
Autor: JČM
Tisková zpráva přípravného výboru pro konání místního referenda ze dne 5. 11. 2004
Krajský soud zamítl konání referenda

Krajský soud v Českých Budějovicích včera zamítl konání referenda v obci Temelín k umístění skladu vyhořelého jaderného paliva v JETE.

Uskutečnění referenda začali formou petice prosazovat místní občané poté, co zastupitelstvo obce Temelín bez informování místních občanů odsouhlasilo umístění skladu vyhořelého jaderného paliva v areálu JETE. Zastupitelstvo Temelína však referendum odmítlo. Přípravný výbor pro referendum podal proto žalobu ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích.

„Rozhodnutí soudu nás velice zklamalo. Chtěli jsme mít možnost vyjádřit se k tak důležité záležitosti, jakou stavba skladu bezesporu je. Tato možnost nám byla upřena jak zastupitelstvem Temelína, tak Krajským soudem. Politici potřebují nás občany jen v době před volbami. Po volbách je už naše názory nezajímají,“říká Karel Fikota z Temelína, který je zmocněncem přípravného výboru.

„Krajský soud odůvodnil zamítnutí referenda tím, že rozhodování v této věci nespadá do kompetence obce. Toto rozhodnutí soudu představuje podle našeho názoru nebezpečný precedens. Rozhodnutí o skladu vyhořelého jaderného paliva je skutečně v kompetenci státní správy, nikoliv samosprávy. Obec však bude mít ze zákona možnost být účastníkem řízení a může tak vyjádřit své stanovisko, které by mělo respektovat stanovisko občanů obce. Zastupitelé obce Temelín však názory občanů evidentně znát nechtějí. Bohužel Krajský soud svým rozhodnutím ignorování názoru občanů podpořil.“, říká Dana Kuchtová ze Sdružení Jihočeské matky.

„I když nás rozhodnutí soudu zklamalo, nerezignujeme. Učiníme všechny možné kroky pro to, aby možnosti občanů spolurozhodovat o záležitostech, které se jich přímo dotýkají, byly mnohem širší. Podáme stížnost k Ústavnímu soudu a obrátíme se také na ombudsmana.“, konstatuje Jiří Vrzák z přípravného výboru pro referendum.

Za přípravný výbor:

Karel Fikota – tel. 775 162 370
Jiří Vrzák – 608 647 639
Dana Kuchtová – tel. 603 516 711

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...