Jihočeské matky

občanské sdružení

Tisková zpráva z 23.2.2005 - Přijetí zákona o OZE vítáme, je to milník na cestě k trvale udržitelné energetice

23.2.2005
Autor: JČM
Tisková zpráva z 23.2.2005
Přijetí zákona o OZE vítáme, je to milník na cestě k trvale udržitelné energetice

Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh zákona na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE). Podpora výroby tepla z obnovitelných zdrojů bohužel prosazena nebyla. Naopak se podařilo v podstatě zabránit nesmyslné snaze omezovat výkon větrných elektráren tím, že maximální instalovaný výkon větrných elektráren na rozloze 1 km2 nepřesáhne 20 MW. Sporná je také schválená podpora vodních elektráren s výkonem větším než 10 MW.

Sdružení Jihočeské matky a Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí však přes tyto drobné vady přijetí zákona zákona vítají: „Zákon o OZE, který kombinuje dva systémy podpory zelené elektřiny (systém pevných výkupních cen a systém tzv. zelených bonusů - příplatků), znamená začátek cesty k trvale udržitelné energetice a obrat od energetiky, která je založena na využívání neobnovitelných zdrojů – uhlí, ropy, plynu a uranu“ říká Dana Kuchtová ze Sdružení Jihočeské matky.

„Přijetí zákona o OZE má velký význam i pro jižní Čechy, které mají velmi dobré předpoklady pro využití biomasy“ konstatuje Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.

Zákon o OZE znamená i krok správným směrem k narovnání tržních podmínek pro jednotlivá odvětví energetiky. Jaderná a uhelná energetika byly dosud v České republice ze strany státu významně zvýhodňovány, obnovitelné zdroje energie nikoli.
Dana Kuchtová, 603 516 711, Sdružení Jihočeské matky, České Budějovice
Pavel Vlček, 777 00 62 41, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí, České Budějovice


Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...