Jihočeské matky

občanské sdružení

Tisková zpráva z 28.2. 2006 Černobyl – dvacet let po havárii – fakta a souvislosti

28.2.2006
Autor: JČM
Tisková zpráva z 28.2. 2006
Černobyl – dvacet let po havárii – fakta a souvislosti

Sdružení Jihočeské matky pořádá dnes ve spolupráci se senátorkou Jitkou Seitlovou, sdružením Zelený kruh a Nadací Heinricha Bölla seminář Černobyl – 20 let po havárii – fakta a souvislosti. Seminář se uskuteční v prostorách Senátu Parlamentu.

Referáty na semináři přednesou paní Christine Frenzel z mnichovského Institutu Otto Huga, dále MUDr. Miroslav Peterka, CSc. z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, novinář a fotograf Václav Vašků a místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová, která je dlouholetou členkou a bývalou předsedkyní Sdružení Jihožeské matky. Seminář bude moderovat ing. Eva Tylová ze Zeleného kruhu. V návaznosti na seminář bude v Senátu prezentována výstava fotografií Václava Vašků „Černobyl – situace po dvaceti letech“, za níž autor získal druhou cenu v soutěži Czech Press Photo 2005.

Seminář je připomínkou dvacátého výročí havárie jaderné elektrárny v Černobylu. Jihočeské matky chtějí informovat veřejnost o následcích havárie a o současné situaci v zasažených oblastech. Novinářům a veřejnosti je k dispozici Sborník dokument? (i na CD) z tohoto semináře.

Účastníci semináře (přizvali jsme studenty středních a vysokých škol, zástupce farmaceutických firem, nevládních organizací i zástupce samosprávy a státní správy) získají odborné informace a také rešerše, které jsou v přímém protikladu k tendencím, které se snaží následky havárie po dvaceti letech zlehčovat ?i znevažovat. Přizvali jsme proto odborníky, kteří znají nejlépe současnou situaci v Bělorusku, a odborníky – lékaře z ČR.

Institut Otto Huga se již 16 let věnuje medicínské a humanitární pomoci v postižených oblastech Běloruska.
Christine Frenzel z tohoto Institutu říká: „V důsledku černobylské havárie je možné zaznamenat u obyvatelstva v Gomelské oblasti nárůst rakoviny štítné žlázy – hlavně u dětí, nárůst jiných druhů nádorů, zvýšení případů leukémie a také onemocnění srdce a oběhové soustavy. Odborníci z Institutu O. Huga také ve spolupráci s českými odborníky vypracovali studii výskytu rakoviny štítné žlázy v České republice v letech 1976 – 1999 podle věku a pohlaví. Autoři studie pracovali s českým registrem nádorových onemocnění České republiky. V České republice byl i před Černobylem silný roční vzestup výskytu rakoviny štítné žlázy, největší vzestup však byl zaznamenán v roce 1990 – čtyři roky po havárii (z 2% na 4,6%). Tento vzestup (2,6%) je pohlavně specifický – ženy byly nárůstem rakoviny štítné žlázy postiženy téměř třikrát více než muži.

MUDr. Miroslav Peterka CSc. z oddělení teratologie Ústavu experimentální medicíny Akademie věd konstatuje: „Před dvěma lety jsme zveřejnili v tisku hypotézu - Souvislost mezi havárií černobylského reaktoru a změnou sex ratio u českých novorozenců v listopadu 1986. Dnes můžeme tuto hypotézu upřesnit podle jednotlivých krajů České republiky s ohledem na deššové srážky v období pohybu radioaktivního mraku nad naším územím“.

Dana Kuchtová říká: „Následky havárie jsou významné a lze je pozorovat na území Běloruska, Ukrajiny, Ruska, ale i v dalších zemích Evropy. Přesto je v průběhu posledních dvaceti let zřejmá tendence následky zlehčovat či zamlčovat. Dělo se to v socialistickém Československu, ale již od roku 1986 i u Mezinárodní agentury pro atomovou energii a u Vědeckého výboru OSN pro účinky atomového záření. Občané a politici by měli konečně pochopit vážnost situace, poučit se ze zkušeností dvaceti let po havárii a začít jednat. Technické selhání je totiž vždy možné, selhat může i člověk, novou hrozbou je i cílený teroristický útok. Politická moudrost by měla vést k odstranění hrozby způsobované jadernými elektrárnami.


Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...