Jihočeské matky

občanské sdružení

TZ - 13.7. 06 Ústavní soud včera zamítl stížnost Sdružení Jihočeské matky

13.7.2006
Autor: JČM

Tisková zpráva ze dne 13. 7. 2006
Ústavní soud včera zamítl stížnost Sdružení Jihočeské matky

Ústavní soud v Brně včera rozhodl o sporu Sdružení Jihočeské matky a SÚJB ve věci stanovení havarijní zóny v okolí JETE. Kauza začala v roce 1997, kdy ČEZ navrhl zmenšení zóny havarijního plánování z 20 na 13 km. SÚJB této žádosti vyhověl. Ačkoli jsme žádaly o to, abychom se mohly tohoto řízení účastnit, nebylo nám vyhověno. Proto jsme podaly proti tomuto rozhodnutí rozklad a po jeho zamítnutí žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu, který ji taktéž zamítl. Uznal sice, že se občanská sdružení obecně mohou účastnit řízení o stanovení zóny havarijního plánování, nicméně v tomto konkrétním případě dospěl soud k závěru, že navrhovaná zóna neobsahovala žádná opatření na ochranu životního prostředí a tudíž jsme účastníky řízení být neměly. Podle našeho názoru bylo při schvalování zmenšení zóny havarijního plánování porušeno právo na spravedlivý proces a proto jsme podaly ústavní stížnost k Ústavnímu soudu v Brně.

Ústavní soud včera stížnost zamítl. „Je to pro nás velké zklamání. Podle atomového zákona je zóna havarijního plánovaní stanovena mimo jiné za účelem ochrany životního prostředí. Pokud se v rozhodnuti o stanoveni zóny o životním prostředí vůbec nehovoří, je to jen jasný důkaz nezákonnosti takového rozhodnuti, a nikoli důvodem pro vylučování účasti občanských sdružení“, říká Monika Wittingerová.

„Rozhodnutí Ústavního soudu považujeme nejen za naprosto nesprávné, ale též za velmi smutnou vizitku práce českých justičních orgánů. Proto podáme stížnost k Evropskému soudu ve Strasburku“, dodává.


Kontakt: Monika Wittingerová, tel.: 603 516 603

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...