Jihočeské matky

občanské sdružení

TZ - 18.7.2005 - Na II. bloku se opět objevily problémy s turbínou

18.7.2005
Autor: JČM
Tisková zpráva ze dne 18. 7. 2005
Na II. bloku se opět objevily problémy s turbínou


Při revizi turbíny  na II. výrobním bloku byly, dle mluvčího JETE Milana Nebesáře, zjištěny závady v lopatkování rotoru vysokotlakého dílu. Na lopatkách se údajně objevily praskliny, jejichž příčina není dosud známa. „Zda jsou příčinou závady přetrvávající vibrace, lze jen spekulovat,“ říká Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.

Energetici hodlají provozovat turbínu II. bloku bez lopatek čtvrtého oběžného kola vysokotlakého dílu turbíny, i za cenu nižšího výkonu.

„V každém případě se jedná o atypický provoz, který může mít negativní vliv na další fungování turbosoustrojí. Může docházet ke zvýšenému chvění turbogenerátoru s negativním vlivem na ložiska. Takovýto dlouhodobější provoz turbíně rozhodně neprospěje,“ říká energetický konzultant ing. Vladimír Vlk.

Elektrárna Temelín, ačkoli na podzim minulého roku obdržela od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení k „trvalému“ provozu, není schopna stoprocentního využití kapacity energetického bloku.Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...