Jihočeské matky

občanské sdružení

TZ - 20.12.2004 Na Temelíně opět unikla radioaktivní voda z primárního okruhu 2. bloku

20.12.2004
Autor: JČM
Tisková zpráva z 20.12. 2004

Na Temelíně opět unikla radioaktivní voda z primárního okruhu 2. bloku

Dnes dopoledne došlo na 2. bloku jaderné elektrárny Temelín k úniku velkého množství 20 000 litrů radioaktivní vody, a to v primárním okruhu. Příčinou byla údajně závada na měření výšky hladiny v nádrži.

Druhý blok byl dnes uváděn do provozu po čtyřdenní odstávce, při níž technici prováděli úpravy v systému chlazení generátoru. Při zvyšování výkonu a snižování koncentrace kyseliny borité došlo k úniku radioaktivní vody. Výkon druhého bloku je nyní opět 95%.

K úniku radioaktivní vody došlo na druhém bloku již opakovaně, naposledy v červnu letošního roku. Tehdy se ale jednalo o podstatně menší množství radioaktivní vody. Dnešní porucha je vzhledem k velkému úniku radioaktivní vody závažnější.

Najíždění bloku je vždy mimořádnou situací. Je nepochopitelné, že obsluha nezaregistrovala poruchu čidla na regulaci hladiny okamžitě a že došlo nepozorovaně k úniku takového množství radioaktivní vody. Je otázkou, zda se při této poruše jednalo o chybu obsluhy či chybu technického charakteru. V každém případě se však jedná o elementární nedostatky, ke kterým by na jaderném zařízení nemělo docházet.

Během jednoho dne došlo také k opakovanému zatížení exponovaných zařízení v primárním okruhu při zvyšování a opětovném snižování výkonu.

Poruchy na jaderné elektrárně se neustále opakují, nedávná mise expertů WANO doporučila JETE mj. zvýšení bezpečnosti práce. Je zřejmé, že toto doporučení je pro Temelín víc než aktuální.Dana Kuchtová, 603 516 711
Pavel Vlček, 777 00 62 41


Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...