Jihočeské matky

občanské sdružení

TZ - 3.11.06 Reakce na vyjádření ČEZu ohledně výměny paliva

3.11.2006
Autor: JČM
Společná tisková zpráva Sdružení Jihočeské matky a OIŽP
ze dne 3.11.2006Problémy s palivem na Jaderné elektrárně Temelín se stále nedaří vyřešit


Společnost ČEZ včera oznámila, že přistoupí k mimořádné obměně paliva na Jaderné elektrárně Temelín.
Podle náměstka MPO Tomáše Hunera se k tomuto kroku provozovatel rozhodl proto, že Temelín má specifické postavení v médiích a budí velký odpor a vášně hlavně v Rakousku.

„Jde o účelové tvrzení, kterým se provozovatel snaží zakrýt vážné problémy s palivem. Jadernou elektrárnu Temelín nevnímají jako problém pouze Rakušané, ale i české protijaderné organizace a část veřejnosti“, řekl Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.

„Na problémy s palivem a na nutnost jeho radikální obměny jsme upozorňovaly již v minulosti. V červnu letošního roku jsme předsedkyni SÚJB Daně Drábové zasílaly výzvu. V té jsme SÚJB žádaly, aby se v rámci svých kompetencí zasadila o to, aby provozovatel JETE provedl urychlenou celkovou výměnu paliva. Deformace a degradace paliva totiž představuje nejen bezpečnostní rizika spojená s regulací výkonu reaktoru, ale i zbytečné zvýšené zatěžování životního prostředí radioaktivními látkami. Na tuto výzvu jsme od SÚJB dosud neobdržely odpověd“, říká Monika Machová – Wittingerová ze Sdružení Jihočeské matky.


Kontakty:
Ing. Monika Machová – Wittingerová, tel.: 603 516 603
Mgr. Pavel Vlček, tel.: 777 006 241

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...