Jihočeské matky

občanské sdružení

TZ- 8.11.2005 K chronickým potížím Temelína přibyl problém s palivem

8.11.2005
Autor: JČM

Společná tisková zpráva Sdružení Jihočeské matky a
Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí

ze dne 18. 11. 2005

K chronickým potížím Temelína přibyl problém s palivem


V sobotu 19. listopadu 2005 bude 1. výrobní blok JETE plánovaně odstaven z důvodu provedení pravidelné zkoušky regulačních orgánů reaktoru.
Tato odstávka zřejmě souvisí s přetrvávajícím problémem netěsnosti palivových článků, který poprvé provozovatel a SÚJB připustili v říjnu tohoto roku. V důsledku toho se o necelé tři týdny zdrželo spouštění 1. výrobního bloku JETE.

Problém s palivem bude zřejmě jedním z důvodů, proč ČEZ výhledově uvažuje o změně dodavatele palivových článků.
„Sázka na firmu Westinghouse byla očividně sázkou na špatného koně,“ říká Monika Wittingerová z Jihočeských matek. 

Původně měl být o víkendu plánovaně odstaven 2. výrobní blok JETE. Důvodem jsou zhoršující se vibrace turbíny, která je provozována několik měsíců bez jednoho oběžného kola. Technici se měli pokusit o korekci, která se však může provést pouze na odstaveném bloku. „Odstávka 2. výrobního bloku JETE musela být odložena, protože by byly odstaveny oba bloky JETE zároveň,“ říká Pavel Vlček z OIŽP.

Na atypický provoz turbogenerátoru bez oběžného kola upozorňoval již dříve nezávislý energetický konzultant ing. Vladimír Vlk: „Při dlouhodobém provozu namáhá vyšší tlak páry lopatky následného oběžného kola a může dojít k jejich poškození. Výrobce turbíny takový způsob dlouhodobého provozu turbíny nedoporučuje, připouští možnost provozu pouze pár desítek hodin v nezbytných případech.“

„Ukazuje se, že elektrárna Temelín se i v tzv. komerčním provozu neustále potýká s problémy“, dodává Pavel Vlček z OIŽP.


Mgr. Pavel Vlček, tel.: 777 006 241
Ing. Monika Wittingerová, tel: 603 516 603

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Kubatova 6
České Budějovice
370 04

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...