Jihočeské matky

občanské sdružení

Revize bezpečnosti jaderných elektráren.

26.11.2001

Bezpečnost 103 jaderných elektráren je podrobována intenzivní revizi po událostech, spojených s leteckými teroristickými útoky v USA. Průmyslové společnosti a vlády oficiálně říkají, že na hrozby tohoto typu nejsou průmysl a jeho vedení připraveni.

číslo 1/ročník VI. leden 2001

22.11.2001
Autor: JČM

Ve chvíli, kdy píšeme tyto řádky, jsou samozřejmě Vánoce ještě před námi. Ale Vy, čtenáři našeho občasníku, už máte po Vánocích. Vy se máte!! Vy už nemusíte zároveň pracovat a běhat a shánět dárky, stromek, svíčky a další Nezbytné Věci. Nemusíte si vyčítat, že jste zase neměli čas na Vánoční zamyšlení. Vy už víte, zda třeba mezitím nezastavili Temelín. A až teprve teď máte výčitky, že jste někomu zapomněli popřát hezké svátky nebo popřáli, ale pozdě. My máme výčitky už teď, protože už teď víme, že to nestihneme. Ale říká se také, že nikdy není pozdě.

Teroristické útoky ve Spojených státech upozornily

21.11.2001

To, co se stalo 11.9.2001 v USA přesáhlo veškeré scénáře teroristických útoků, které si dokázala představit policie, bezpečnostní služby a dokonce i scénáristé z Hollywoodu.

JAK ZACHRÁNIT BESEDNICKÉ VLTAVÍNY?

6.11.2001

Nazelenalé sklovité tektity, zvané vltavíny, byly na jihu Čech poprvé popsány už v 18.století. Pro svůj záhadný původ byly nazývány "nebeskými skly". Vcelku trefně tak byl předjímán jejich vznik následkem dopadu meteoritu, který později vědci potvrdili a zařadili do období mladších třetihor, přibližně před 15 miliony let. Dříve byly běžně nalézány při orání polí. Dnes už je možné získat jednotlivé exempláře pouze vytrvalým kopáním. Jako šperkařský kámen se stal vltavín vyhledávaným materiálem. Do šperků je zasazován ve svém původním tvaru, neboť obroušením ztrácí svou cenu. Stal se artiklem, který lze výhodně zpeněžit - a tak tu máme dnes tak obvyklé schéma: Co má nějakou tržní hodnotu, je třeba rychle využít, bez ohledu na hodnoty jiné.

Připomínky k posudku 78 změn na JETE

30.10.2001

V posudku se na několika místech uvádí, že JETE bude z hlediska jaderné bezpečnosti odpovídat jak všem současným požadavkům platným v ČR, tak všeobecné přijatým mezinárodním standardům (např. str. 17 a 102 posudku) a dále, že zahraniční mise (např. WENRA, MAAE), které JETE navštívily, konstatovaly dobrou kvalitu JETE.

Krátké zprávy ze světa obnovitelných zdrojů energie

26.10.2001
Autor: JČM

Energetická politika ČR a dostavba JE Temelín

1.10.2001
Autor: JČM

Cílem zprávy je nezávislé posouzení stávající energetické politiky České republiky s vazbou na dostavbu JE Temelín. Dále hodnotí technologické zařízení sekundární části jaderné elektrárny, které je prototypové v návaznosti na ASŘTP dodávaný firmou Westinghouse. Tyto aspekty výrazně ovlivňují termíny funkčních zkoušek, které musí být z hlediska jaderné bezpečnosti důkladnější než u vyzkoušeného zařízení.

Zpráva se dále podrobněji zabývá rozborem energetických hospodářství průmyslových podniků, které se v současné době restrukturalizují s vazbou na primární sféru výroby, tzn. snižování energetické náročnosti výroby. Z tohoto hlediska je nutný přechod z pouhé výroby tepla na kombinovaný způsob, tj. výroba tepla a elektrické energie, což výrazně ovlivní množství nakupované elektrické energie z distribučních sítí REAS a tím i výrobu v systémových elektrárnách, které provozuje elektrárenská společnost ČEZ a.s.

« | 1 | .. | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | .. | 71 | »

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Kubatova 6
České Budějovice
370 04

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...