Jihočeské matky

občanské sdružení

Bludné kameny – nejen černobylské memento

28.4.2008
Autor: JČM
img
Projekt Bludné kameny (Wandering stones) navazuje na projekt Hlavy, realizovaný v roce 2006 jako připomínka jaderné havárie v Černobylu. Autory projektu jsou sdružení Jihočeské matky a českokrumlovský výtvarník Marek Borsányi.

„Diskuze doprovázející práci na Hlavách ukázaly, že projekt přesahuje původní záměr a že jeho význam je širší. Z památníku konkrétní tragédie se měnil v obecnější vyjádření krize moderní společnosti. Vývoj původní myšlenky nás inspiroval k tomu, prezentovat skulpturu jako soudobé memento mori,“ říká výtvarník Marek Borsányi.

„Cílem projektu Bludné kameny je připomenout Černobyl a upozornit také na další slepé uličky moderní společnosti - například využívání jaderné energie, nerespektování osobních názoru a potlačování možnosti spolurozhodovat a důležitých životních kvalitách a rizicích,“ dodává Monika Machová Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky.

Památnik sestává ze čtverce sestaveneho z 98 kamenů s reliéfem lidskeho obličeje. Tato sestava má být umístěna na Ukrajině jako symbolické epicentrum projektu. Dalsi Bludné kameny se rozšiřuji po světě jako varující poslové, kteři připomínají, že lidstvo není na zemi neomezeným vládcem.

Rozměry žulových kamenů jsou přibližně 12 x 22 x 10 centimetrů a jsou určeny k zasazení do dlažby jako jednotlivé kusy nebo v různých sestavách, podle místních podmínek.

Projekt bude v dohledné době dokumentován a publikován na internetu: www.wanderingstones.eu

Kontakt:

Monika Machová Wittingerová 603 516 603
Marek Borsányi: 774 648 248

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...