Jihočeské matky

občanské sdružení

Do Českých Budějovic zavítají protijaderní aktivisté z Gorlebenu

10.7.2009
Autor: JČM
img
V pondělí 13. července zavítají do Českých Budějovic zástupci protijaderného hnutí z okolí německého Gorlebenu. (Gorleben je lokalita, která byla německou spolkovou vládou vybrána k ukládání vyhořelého jaderného paliva).

V rámci informačního turné po německých jaderných zařízeních, které probíhá od 5. července do 3. srpna, zavítají také do pěti sousedních zemí (Česká republika, Rakousko, Švýcarsko, Francie, Holandsko). Více informací (v německém jazyce) o probíhajícím turné naleznete zde: http://www.bi-luechow-dannenberg.de/bi-aktiv/aktionen/bi-on-tour.

Hlavním cílem turné je upozornit na problémy spojené s provozem jaderných elektráren: narůstající množsví vysoce radiaktivního odpadu a problémy s jeho ukládáním* plíživé zamořování životního prostředí radioaktivními látkami při běžném provozu a možné zdravotní následky rizika havárií Během turné chtějí aktivisté zároveň poukázat na cesty, kterými by se moderní energetika mohla ubírat – zvyšování efektivity v energetice, využití potenciálu úspor energií a obnovitelných zdrojů, decentralizace energetických zdrojů a budování tzv. inteligentních sítí.

Aktivisté se setkají s českými protijadernými organizacemi Jihočeské matky, Calla a OIŽP, se kterými uspořádají společnou akci. Na náměstí Přemysla Otakara II. bude od 11 do 13 hodin společný informační stánek, kde, kromě materiálů s problematikou jaderné energetiky, bude možné podepstat petici proti plánovanému rozšíření jaderné elektrárny Temelín o další bloky. Upozornit chceme také na aktuální téma, kterým je možné ohrožení vojenského prostoru v Boleticích vybudováním hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva.

Odpoledne potom proběhne společná neformální diskuse, přizváni jsou i občané z lokalit, které jsou na seznamu míst pro vybudování hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva.

„Setkání pro nás bude určitě inspirativní. Nejen že si vyměníme zkušenosti z naší práce, především si ale navzájem dodáme energii pro další práci. Snaha atomové lobby o renesanci jaderné energetiky se totiž netýká jen České republiky, ale i dalších evropských zemí,“ řekla Monika Machová – Wittingerová.

Kontakt:

Ing. Monika Machová – Wittingerová, tel.: +420 603 516 603

*V červnu 2008 Německem otřásl jaderný skandál. Starý solný důl Asse 2 v Remlingenu ve spolkové zemi Dolní Sasko, který slouží jako úložiště jaderného odpadu, experti označili za časovanou bombu. Jaderný odpad sem byl ukládán už v 60. a 70. letech minulého století, teď však vyšlo najevo, že jde o nejproblematičtější úložiště v Evropě. Pod zemí, v hloubce 750 metrů, spočívá na 126 tisíc sudů s jaderným odpadem.
Do bývalého draslíkového dolu Asse II u severoněmeckého města Wolfenbüttel, který nyní slouží pro ukládání středně radioaktivních odpadů, pronikala voda rychlostí 12 tisíc litrů denně. Tamější úložiště je přitom založeno na stejné koncepci využití opuštěných šachet v domněle stabilním prostředí solných sedimentů, na níž je založen projekt německého úložiště vysoce aktivních odpadů v solném dole u Gorlebenu. Podobné problémy samozřejmě vylučují spolehlivou izolaci a ochranu kontejnerů po dobu desítek tisíc let. Vhodnost využití bývalého dolu na draslík byla přitom zkoumána pětadvacet let, aniž by byla rizika vedoucí k dnešní havarijní situaci odhalena. Šachtám skládky v Asse II nyní nejen hrozí zhroucení, ale dosud neznámým mechanismem došlo ke kontaminaci solného roztoku izotopy césia 137, stroncia, rádia a plutonia.

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...

A po nás planina

Lidé od Temelína

Lidé od Temelína