Jihočeské matky

občanské sdružení

K odpovědi české vlády Rakousku k plnění dohody z Melku

19.6.2007
Autor: JČM
Nevládní sdružení Jihočeské matky, Calla a Hnutí DUHA nesouhlasí s odpovědí české vlády na rakouskou nótu ohledně neplnění mezivládní dohody z Melku , ve které se mj. uvádí že: "dohoda z Melku je českou stranou plněna“. Dle jejich názoru nejsou všechna ustanovení smlouvy týkající se jaderné bezpečnosti naplněna.

Za ty nezásadnější lze považovat doposud neprovedené oddělení vysokotlakých potrubí nacházejících se těsně u sebe v kontejnmentu na úrovni 28,8 metru. V případě prasknutí jednoho hrozí, že dojde k poškození dalších, což může přerušit chlazení reaktoru a zapříčinit těžkou havárii. Druhým přetrvávajícím problémem je nedostatečně prokázaná spolehlivost havarijních ventilů.

„Česká republika musí bez ohledu na rakouské aktivity v zájmu svých vlastních občanů přinutit provozovatele Jaderné elektrárny Temelín k dodržování těch nejpřísnějších bezpečnostních požadavků. K tomu bude nezbytné přeměnit Státní úřad pro jadernou bezpečnost ve skutečně nezávislý dozorný orgán hájící zájmy občanů a nikoliv zájmy jaderného průmyslu,“ říká Monika Machová-Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky.

„Vyjádření české vlády pro nás není žádným překvapením. Již na samém počátku tzv. Melkského procesu bylo jasné, že pro české politiky to byl pouze způsob, jak uchlácholit odpůrce jaderné elektrárny Temelín včetně rakouské vlády. Zdá se, že dnešní vláda na to navázala,“ sdělil Martin Sedlák z hnutí DUHA.

„Dohody, ať už je jejich právní vymahatelnost jakákoliv, by ve slušné společnosti měly být plněny. Splnění té z Melku by navíc pomohlo vyšší jaderné bezpečnosti Temelína,“ doplnil Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Kontakty:

Ing. Monika Machová-Wittingerová, sdružení Jihočeské matky, tel.: 603 516 603
Ing. Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399
Martin Sedlák, hnutí DUHA, tel.: 737 128 471

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...