Jihočeské matky

občanské sdružení

Myslíte si, že jsou reaktory v Temelíně pod neustálým dohledem?

24.4.2007
Autor: JČM
Tisková zpráva sdružení Jihočeské matky ze dne 24. 4. 2007


Myslíte si, že jsou reaktory v Temelíně pod neustálým dohledem?
Omyl!

Na tiskové konferenci dnes společnost ČEZ a. s. informovala tom, že v jaderné elektrárně Temelín došlo k 166 poruchám.

Je tedy zřejmé, že provozovatel neinformoval veřejnost o všech událostech, ke kterým na jaderné elektrárně od doby zahájení provozu došlo. 

Na jednu z takovýchto zatajených událostí, ke které mělo dojít 1. 7. 2005 upozornil sdružení Jihočeské matky anonymní dopis.
Podle anonymu došlo při této události, při náhřevu 2. bloku po výměně paliva, ke startu všech tří havarijních napájecích čerpadel (TX čerpadla) a dodávce studené vody (20 o C) do parogenerátorů (PG) doprovázené teplotním šokem PG.
Dle sdělení anonymního pisatele byla důvodem chybná změna softwaru v systému SKŘ Westinghouse (WEC), realizovaná v odstávce a 3 čerpadla pracovala minimálně 15 minut, aniž by si toho všimla obsluha blokové dozorny.

Jihočeské matky se proto minulý měsíc obrátily na Státní úřad pro jadernou bezpečnost, zda je tato informace pravdivá.
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová tuto informaci potvrdila.
Dle jejího sdělení skutečně došlo při najíždění bloku po odstávce do režimu 4 k aktivaci signálu ztráta napájení parogenerátorů a ke startu všech tří divizí systému havarijního chlazení. Start čerpadel byl v dozorně kvůli střídání směn zjištěn se zpožděním 16 minut.

„Šokovalo nás, že bloková dozorna mohla zůstat celou čtvrt hodinu bez dozoru. Podle našeho názoru provozovatel tuto událost veřejnosti zatajil právě proto, že by zřejmě vyvolala velký rozruch. Každý máme představu, že jaderný reaktor je pod neustálou kontrolou. Pro nás je to další důkaz, že lidský faktor může selhat kdykoli,“ uvedla Monika Machová Wittingerová z Jihočeských matek.


Kontakt: Monika Machová Wittingerová  603 516 603

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...