Jihočeské matky

občanské sdružení

Otevřený dopis ministrovi životního prostředí RNDr. Liborovi Ambrozkovi ze dne 22.7.2001

22.7.2002
Vážený pane ministře,
<BR><BR>
Vaše první vyjádření k Temelínu ve funkci ministra životního prostředí je neuvážené a především nepravdivé...
Vážený pane ministře,

Vaše první vyjádření k Temelínu ve funkci ministra životního prostředí je neuvážené a především nepravdivé.

Vyjádřil jste se v tom smyslu, že jaderná elektrárna Temelín je bezpečná, že uleví severním Čechám (budou zavřeny tepelné elektrárny) a že je v podstatě v provozu.

Takovéto argumenty jsme slýchávaly v dobách Dybů, Dlouhých, Grégrů a ostatních gigantomanů. V žádném případě jsme neočekávaly, že je uslyšíme z úst ministra, který měl a má k dispozici (mj. i od našeho sdružení) dostatek informací o Temelínu, které dokládají opak toho, že Temelín je bezpečný a že zachrání severní Čechy.

Ujišťujeme Vás, že vzhledem k současným napjatým vztahům s našimi sousedy z Rakouska a Německa, jste svým výrokem o Temelínu a priori zhoršil výchozí pozici pro další jednání o jaderné elektrárně. Temelín zůstává pro naše sousedy nadále závažným problémem.

Jaderná elektrárna Temelín má vážné technické nedostatky, na což poukázala např. tzv. Černá kniha vypracovaná v rámci tzv. Melkského procesu, na odstranění dvou bezpečnostních problémů v Temelíně trvá i Evropská unie. Na některé problémy Temelína poukázal dokonce i SÚJB ve svých zprávách.

V žádném případě nelze tvrdit, že jaderná elektrárna Temelín je bezpečná. Každému je také dnes jasné, že ČEZ v žádném případě neuzavře tepelné elektrárny v severních Čechách, protože do jejich odsíření investoval velké finanční prostředky. Přebytek elektřiny na českém trhu se bude po uvedení JETE do provozu exportovat. Upozorňujeme Vás také na fakt, že JETE není v provozu, ale že I. blok je ve zkušebním provozu a II. blok je ve fázi zkoušek.

Žádáme Vás proto, abyste své výroky o Temelínu veřejně dementoval.

Mgr. Dana Kuchtová Ing. Monika Wittingerová

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...