Jihočeské matky

občanské sdružení

Otevřený dopis ministru zahraničních věcí C. Svobodovi

25.2.2004
Autor: JČM
Otevřený dopis ministru zahraničních věcí C. Svobodovi


K rukám ministra zahraničních věcí,
pana Cyrila Svobody
Loretánské náměstí č. 5
Praha 1
125 10České Budějovice, 25. 02. 2004


Vážený pane ministře,


v pátek 27. 2. navštíví naši republiku ministr zahraničních věcí Německa, pan Joschka Fischer. Dovolujeme si obrátit se na Vás se žádostí, abyste při rozhovorech projednali i otázku tzv. komerčního provozu a technických vylepšení jaderné elektrárny Temelín.

Jaderná elektrárna Temelín by měla být brzy – možná již v dubnu tohoto roku - převedena do tzv. komerčního provozu (český atomový zákon tento pojem neužívá, je však používán v dohodách z Melku a Bruselu).

V tzv. Melkském procesu a v Bruselské dohodě, které byly uzavřeny rakouským premiérem Schüsselem a českým premiérem Zemanem za účasti zástupců Evropské unie, bylo dohodnuto prověření a vyřešení technických problémů v Temelíně (především se jedná o tzv. vysokoenergetická potrubí na úrovni 28,8 m a o bezpečnostní ventily) právě před zahájením tzv. komerčního provozu.

Jak ukázaly poslední informace rakouského experta, Prof. W. Krompa v rámci tzv. antiatomové vrcholné schůzky v Horním Rakousku, došlo díky bilaterálním dohodám z Melku a Bruselu k zintenzívnění dialogu mezi českou a rakouskou stranou, ale zásadní technická vylepšení Temelína dosud provedena nebyla.

Žádáme Vás proto naléhavě, abyste se zasadil o dodržení dohod z Melku a Bruselu a trval na provedení technických vylepšení v Temelíně ještě před zahájením tzv. komerčního provozu v jaderné elektrárně Temelín.


Se stejnou žádostí jsme se obrátili i na ministra J. Fischera.S pozdravem


Dana Kuchtová, Sdružení Jihočeské matky
Pavel Vlček, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...