Jihočeské matky

občanské sdružení

Pozvánka na výstavu fotografií "Prázdniny v Černobylu" České Budějovice, Kino Kotva od 3.4. do 7.5.2015

2.4.2015
Tragédie v Černobylu má mnoho tváří. Jednou z nejbizarnějších je černobylský turismus. Není úplně jasné, co lidi na Černobylu tolik přitahuje. Snad je to určité mystérium. Režisér Andrej Tarkovskij natočil v roce 1979 legendární film Stalker, který se dodnes divákům nepodařilo zcela rozklíčovat. Vypráví se v něm o průvodci, který vodí zájemce do zakázané „Zóny“. Každý z nich má jiný motiv, jedno mají ale společné - zóna je neodolatelně přitahuje.
Když v roce 1986 vybuchl Černobyl, lidé začali vnímat Tarkovského film jako film o Černobylu. Pochopili to tak, že geniální tvůrce Tarkovskij patrně budoucí tragédii nějak vytušil a ve svém filmu ji předpověděl.Dnes jezdí do zakázané Zóny 10.000 turistů ročně. Zaplatí si zájezd s cestovkou, aby se mohli vyfotit s maskou na obličeji a varovně pípajícím dozimetrem v ruce. Minutu nebo dvě postojí před betonovým sarkofágem, který ukrývá havarovaný reaktor bloku číslo čtyři. Pak se projdou po opuštěné Pripjati – městě, které kdysi hostilo padesát tisíc lidí a dnes si je příroda bere zpět. Takhle nějak by svět asi vypadal po atomové válce, že?
V Pripjati jim dělá průvodce stalker ne nepodobný tomu filmovému. Možná je na turisty a jejich nedostatek respektu k Zóně naštvaný stejně, jako Stalker z Tarkovského...

Václav Vašků (*1962)
Fotograf, novinář a scénárista, v současné době studuje fotografii na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Zároveň působí jako fotoeditor a fotograf v deníku Hospodářské noviny. Kromě toho spolupracuje s řadou českých i zahraničních periodik, rozhlasem a Českou televizí. Od roku 2000 realizuje projekty také se soukromou filmovou a televizní produkcí JINÁ VLNA. Fotografie publikoval mj. v Newsweek, Financial Times, Le Monde, Dagens Nyheter a mnoha dalších periodikách.
Od roku 2005 se věnuje dokumentování černobylské katastrofy a jejích důsledků na přírodu a člověka. Od té doby navštívil Černobyl již třináctkrát. Fotografie z Černobylu vystavoval mj. v USA, Kanadě, Brazílii, Turecku, na Ukrajině a v řadě dalších zemí.
Jeho série fotografií z Černobylu vyhrála 2. cenu na Czech Press Photo 2005 v kategorii Příroda a životní prostředí. Na tématu Černobyl již více než 5 let spolupracuje také se světoznámým fotografem Antonínem Kratochvílem, belgickým filmovým režisérem Alainem de Halleux a českým filmařem Petrem Nesnídalem.

www.vaclavvasku.com
přílohy

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...