Jihočeské matky

občanské sdružení

Premiéra dokumentu o bývalé úpravně uranových rud MAPE Mydlovary

12.12.2009
Autor: JČM
img
Sdružení Jihočeské matky představí veřejnosti svůj autorský dokument s názvem „Čistá energie? – Dopady přepracování uranové rudy v obci Mydlovary v Jižních Čechách“. Dokumentární snímek bude možné shlédnout v pondělí 14.12. 2009 od 17 hodin na Malé scéně DK Metropol v Českých Budějovicích.

Diváci budou mít možnost se ve stručnosti dozvědět nejen o historii projektu přepracování uranové rudy v Mydlovarech a o zkušenostech některých lidí z provozem závodu MAPE, ale především o tom, jak jsou následky této činnosti v současné době zahlazovány a jaké problémy sanace celého území provázejí.

„V současné době se vedou diskuse o budoucím směřování české energetické politiky. Jaderná energetika obecně je v nich velmi často vyzdvihována jako čistý a ekologický způsob výroby energie. Náš dokument však ukazuje i její stinné stránky – závažné ekologické škody způsobené zpracováním uranové rudy. Jedním z takových míst jsou právě kalojemy v obcích v okolí bývalého závodu MAPE, kde se s problémy sanací této největší ekologické zátěže jižních Čech dlouhodobě potýkají. V případě lokality Mydlovary navíc zůstává otazník, zda jsou zvolené metody sanace optimální. Zahlazování škod po těžbě a zpracování uranu v České republice bude vyžadovat vynaložení nemalých finančních nákladů, které bývají odhadovány až na 80 miliard korun.“, říká Monika Machová – Wittingerová.

Kontakt:
Ing. Monika Machová – Wittingerová, tel.: 603 516 603

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...