Jihočeské matky

občanské sdružení

Revize bezpečnosti jaderných elektráren.

26.11.2001
Bezpečnost 103 jaderných elektráren je podrobována intenzivní revizi po událostech, spojených s leteckými teroristickými útoky v USA. Průmyslové společnosti a vlády oficiálně říkají, že na hrozby tohoto typu nejsou průmysl a jeho vedení připraveni.

Bezpečnost 103 jaderných elektráren je podrobována intenzivní revizi po událostech, spojených s leteckými teroristickými útoky v USA. Průmyslové společnosti a vlády oficiálně říkají, že na hrozby tohoto typu nejsou průmysl a jeho vedení připraveni.

Ředitel jaderného regulačního úřadu (Nuclear Regulatory Commission - NRC) Richard A. Meserve řekl, že jeho úřad hodlá provést hloubkové a detailní vyhodnocení bezpečnosti jaderných elektráren. "Bude muset být provedena daleko širší revize zahrnující celý systém řízení", dodal.

"Nikdo si nedokázal představit takový druh útoku," řekl William M. Beecher, mluvčí NRC, který dozoruje jaderný průmysl.

Od dvou dozorných skupin vzešlo varování o možné zranitelnosti amerických jaderných elektráren a ohrožení obyvatelstva, pokud by útočníci prorazili reaktorovou nádobu, což by způsobilo tavení aktivní zóny a uvolnění velkého množství radioaktivity. Kolem 20 % výrobené elektřiny v USA je pokryto z jaderných elektráren, které jsou rozmístněny ve 31 státech.

"Ačkoli u většiny běžných jaderných elektráren jsou reaktory chráněny obálkou ze silné vrstvy železobetonu, přesto by tyto struktury mohly být porušeny přímým nárazem dopravního letadla", řekl Edwin Lyman, vědecký ředitel institutu, který má na starosti nukleární dozor (Nuclear Control Institute). "Lze si reálně představit, že každá jaderná elektrárna je zranitelná", řekl.

Paul Leventhal, president tohoto institutu řekl, že vláda by měla rozmístnit jednotky Národní gardy a americké protivzdušné obrany kolem jaderných elektráren, dokud nebude hrozba teroristického útoku zcela pod kontrolou.

"Podle testů musí železobetonové obálky vydržet palbu těžkých ocelových střel, letících rychlostí několika stovek mil za hodinu, a cílenému útoku vojenského bojového letounu", řekl Robert Henry, vicepresident výzkumné skupiny Fauske§Associates z Burr Ridge. "Ale dopady útoku plně obsazeného dopravního letadla na ochrannou obálku nebyly v testech před událostmi z 11. září 2001 vůbec zvažovány a vyhodnocovány", řekl dále.

Operátoři jaderných elektráren se nechali slyšet, že bezpečnostní složky jsou v plné pohotovosti. Např. přístup k jaderné elektrárně v Diabolo Canyon na kalifornském pobřeží, pomáhají střežit státní bezpečnostní jednotky, ozbrojené bezpečnostní jednotky této jaderné elektrárny byly posíleny a byly zesíleny betonové bariéry a dále byly zrušeny exkurze veřejnosti. Uvedl to tiskový mluvčí této elektrárny. Americké pobřežní hlídky poskytly plavidla, která zůstávají ve vzdálenosti nejméně jedné míle od této elektrárny a kontrolují oblast, zatímco pozemní hlídky pomocí detektorů monitorují oblast, aby mohly včas zaměřit vetřelce.

Leventhal a jeho kolegové kritizovali program jaderného regulačního úřadu (NRC), který se používá při testování bezpečnosti jaderných elektráren, s ohledem na potenciální pozemní ozbrojený útok. Tento program simuluje pouze útoky vedené malými skupinami útočníků proti bezpečnostním složkám jaderné elektrárny. "V posledních letech se útočníkům podařilo proniknout do okolí reaktorů šesti z jedenácti testovaných elektráren a byli by bývali mohli způsobit destrukci takového množství systémů, aby došlo k uvolnění radioaktivity", uvedl Lyman. Meserve řekl, že v testech byly odhaleny problémy, a je nutno je proto předělat. "Bylo by např. chybou předpokládat, že jaderné elektrárny jsou cíle chráněné před bombardováním," řekl.

Leventhal a kolegové vyzvali NRC, aby zastavilo pilotní projekt, v rámci kterého by operátoři měli převzít více zodpovědnosti za testování vlastních bezpečnostních složek, které jsou právě předmětem revize ze strany NRC. Návrh, předložený jaderným průmyslem, by umožnil více testů, než si může z vlastního rozpočtu NRC dovolit. Meserve také řekl, že i tento návrh programu je nyní předmětem oponentury.

Zdroj: Washington Post, September 26, 2001 Přeložila: Monika Wittingerová

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...