Jihočeské matky

občanské sdružení

Stanovisko Jihočeských matek k protestní hladovce rakouských aktivistů a ke stávce zaměstnanců JE

20.2.2003
Autor: JČM
Odboráři jaderných elektráren dnes pravděpodobně rozhodnou o tom, že budou stávkovat za udržení pracovních míst v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany.

Zástupci nevládních protijaderných sdružení Jihočeské matky a Občanské iniciativy pro životní prostředí z Českých Budějovic chtějí při této příležitosti u Temelína upozornit na to, že propouštění zaměstnanců z Temelína je symbolickým koncem jednoho z mnoha mýtů o jaderných zařízeních – tedy mýtu, že jaderná elektrárna pozitivně ovlivní zaměstnanost v regionu.

Velký přínos pro zaměstnanost v regionu kolem jaderných elektráren byl při rozhodování vlád o jejich výstavbě jedním z “vážných” důvodů pro stavbu. Nyní nastal okamžik pravdy – ukazuje se, že to byl pouze mýtus a realita je úplně jiná.

Již ve zkušebním provozu a ve fázi testů elektrárny žádným významným přínosem pro zaměstnanost v regionu nejsou. Např. v Jihočeském kraji jsou podniky, které zaměstnávají větší množství lidí než jaderná elektrárny a expandují, na rozdíl od jaderných elektráren, které nyní propouštějí. Navíc jaderné elektrárny zbrzdily rozvoj jiných oblastí podnikání, jejich provoz je časově zcela jasně omezen a zanechává v regionu nevyřešenou otázku jaderných odpadů.

Další negativum je to, že jaderné elektrárny brzdí v regionu rozvoj turistiky a snižují zájem o nemovitosti a jejich ceny (viz sociologické průzkumy firmy STEM-MARK).

“Politici by dnes měli otevřeně přiznat, že se fatálně mýlili v tom, že jaderné elektrárny jsou přínosem pro zaměstnanost v regionu.” říká Dana Kuchtová

U Temelína se také uskuteční protestní symbolická hladovka rakouských odpůrců atomu proti spuštění JETE. Symbolický řetěz těch, kteří v Rakousku chtějí hladovkou upozornit na vážný problém Temelína, pokračuje dnes přímo před jadernou elektrárnou. V Rakousku již tato akce vyvolala velkou odezvu u veřejnosti i u politiků. Je proto adekvátním a legitimním prostředkem. V Čechách však hladovka není protestem, který by mohl účinně oslovit politiky a veřejnost, proto se české protijaderné organizace k hladovce nepřipojí.


Dana Kuchtová, Jihočeské matky, 603/516711
Pavel Vlček, Občanská iniciativa pro životní prostředí, 608/160820

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...