Jihočeské matky

občanské sdružení

TZ - 24.5.2005Další jaderné bloky v Temelíně????

24.5.2005
Autor: JČM
Další jaderné bloky v Temelíně????

Tisková zpráva z 24.5. 2005


Náměstek ministra průmyslu M. Pecina představil na konferenci Energie pro život tři scénáře vývoje české energetiky (CTK).

V těchto scénářích M. Pecina ignoruje stávající energetickou koncepci ČR. Počítá totiž s vyšším výkonem nových jaderných bloků – 3000 MW (v diskuzích v rámci přípravy energetické politiky se zvažovaly bloky kolem 600 MW). Dále M. Pecina zcela jednoznačně hovoří o lokalitě Temelín pro umístění těchto nových bloků – ani to platná koncepce nestanovuje.

„M. Pecina se projevuje vždy jako neřízená střela. S ministrem Urbanem jsme již jednaly – snažily jsme se ho upozornit na to, že netaktní výroky M. Peciny vyvolaly v regionu kolem Temelína negativní ohlas. Zdá se však, že M. Pecina svou strategii šokové terapie nehodlá měnit. Tentokrát však nerespektuje ani závaznou energetickou koncepci státu, která byla kompromisem mezi MŽP a MPO. “ říká Dana Kuchtová.

Pecina také prorokuje nižší podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů, než předpokládá koncepce. „V době, kdy teprve vstoupil v platnost zákon o obnovitelných zdrojích energie, který např. v Německu znamenal zásadní obrat v energetice směrem k využívání obnovitelných zdrojů, je předčasné hodnotit podíl elektřiny z OZE“ říká Pavel Vlček.

Sdružení Jihočeské matky opakovaně upozorňuje na negativní dopady jaderné elektrárny Temelín pro region – vlivy na rozvoj turistiky, na trh s nemovitostmi, dopady na zemědělskou výrobu (nejnověji krach zemědělského družstva Všemyslice u Temelína). Další dva jaderné bloky by negativní vlivy jaderné energetiky na jižní Čechy zásadně zhoršily.

Na petici proti stavbě dalších bloků JETE získaly Jihočeské matky již 3 000 podpisů. Zájem o podpis petice projevili Jihočeši naposledy na výstavě Hobby 2005 v Českých Budějovicích. Petici podpořily známé osobnosti, např. E. Kohák, M. Bursík, M. Kubišová, O. Sommerová. Proti dalším jaderným blokům se vyslovuje i hejtman Jihočeského kraje.


Dana Kuchtová, 603 516 711
Pavel Vlček, 777 006 241


Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...