Jihočeské matky

občanské sdružení

TZ. 25. 4.2006 Setkání se zástupci MAAE ve Vídni

25.4.2006
Autor: JČM
Tisková zpráva ze dne 25. 4. 2006


Zástupkyně Sdružení Jihočeské matky se v úterý 25. dubna 2006 setkají se zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Jihočeské matky chtějí MAAE informovat o závěrech studií, které mapují možné zdravotní následky havárie jaderné elektrárny v Černobylu v České republice. Tyto studie dokládají zvýšení výskytu rakoviny štítné žlázy a změnu sex ratio u novorozenců v České republice v listopadu 1986. Podobné studie byly zpracovány také v dalších evropských zemích se střední úrovní radioaktivního spadu (např. Švédsko, Anglie, Německo).

V září 2005 představili ve Vídni zástupci MAAE, WHO, UNDP (rozvojový program OSN) a UNEP (program životního prostředí OSN) rozsáhlou studii, která se snaží shrnout následky havárie.
Studie hovoří o 59 úmrtích na akutní nemoc z ozáření, počet úmrtí likvidátorů odhaduje na 2 200. Definuje i počet 4000 případů rakoviny štítné žlázy. Při svých závěrech autoři studie vycházeli z počtu likvidátorů 200 tis., čímž zpochybňují oficiální zdroje ukrajinské a běloruské vlády.

Dr. Burton Benett, předseda Černobylského fóra konstatuje: Byla to těžká havárie …..celkově jsme však, s výjimkou uzavřených oblastí, nezjistili vážné negativní zdravotní následky u obyvatelstva v okolí, ani jsme nenašli radiační zátěž rozptýlenou do vzdálených území, která by představovala zásadní ohrožení lidského zdraví.

„Studie zjevně ignoruje možná poškození zdraví v zemích se středně těžkým radioaktivním spadem a vůbec nepřipouští nárůst jiných zhoubných onemocnění než je rakovina štítné žlázy, a to i v oblastech, kde byl silný radioaktivní spad. Otto Hug Strahleninstitut, který již 14 let působí v radioaktivitou nejsilněji zasažených oblastech Běloruska a jeho pracovníci zde poskytují medicínskou pomoc naopak dokládají zvýšený nárůst dalších druhů rakoviny, leukémie a dalších nezhoubných onemocnění. Zástupci Černobylského fóra ani neprojevili zájem seznámit se s výsledky průzkumů tohoto Institutu,“ říká Daniela Magersteinová ze sdružení Jihočeské matky, „proto bychom je s těmito výsledky rády seznámily.“

„Představitelům MAAE předáme kromě studií malý dárek – část pomníku – umělecky ztvárněného dláždění, které v obecné rovině vyjadřuje pošlapávání lidských práv a pohrdání jednotlivcem,“ říká Marek Borsányi, českokrumlovský výtvarník, autor výtvarné instalace.

Před sídlem MAAE představíme transparent k dvacátému výročí černobylské tragédie, na kterém je celá podoba pomníku obětem Černobylu – mementa nezměrných lidských tragédií, které dosud přetrvávají,“ dodává za Jitka Srncová za Jihočeské matky.

Jitka Srncová 603 516 676
Daniela Magersteinová 603 532 067

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...