Jihočeské matky

občanské sdružení

V Bechyni zněla v pátek siréna ohlašující radiační havárii

14.4.2003
V den páteční návštěvy ministra Milana Urbana na Temelíně došlo k “drobné” kolizi – v obci Bechyně se rozezvučela siréna ohlašující jadernou havárii.

Obyvatelům Bechyně omyl záhy vysvětlil starosta Bechyně v místním rozhlase, zřejmě se však tato informace nedostala ke všem občanům Bechyně a ani k některým občanům okolních obcí, kteří se na sirény dotazovali Jihočeských matek.
.
U hasičského záchranného sboru v Českých Budějovicích totiž zafungoval lidský faktor – při pravidelné revizi a údržbě sirén, která byla prováděna firmou Haribo, zaměnila pracovnice operačního střediska v Českých Budějovicích sirény s označením v Libušíně a Na Libuši. Tím došlo k rozeznění jedné ze sirén v Bechyni - informace pro Jihočeské matky podal velitel operačního střediska v Českých Budějovicích.

Celá příhoda by byla spíše úsměvnou epizodou, kdyby se nejednalo o vyhlášení možné havárie v jaderné elektrárně. Je však překvapivé, že o události neví nic odbor krizového řízení u Jihočeského kraje, jak dnes sdělil Jihočeským matkám vedoucí tohoto odboru p. Jedlička (Hasičský sbor o události údajně informoval). O události nebyly žádné informace ani v regionálních médiích.

Jihočeské matky kritizují především práci odboru krizového řízení při Jihočeském kraji, který měl okamžitě informovat veřejnost v regionálních médiích o tom, že v Bechyni se nejednalo o žádný únik radioaktivních látek.

“Pokud by krizový management fungoval řádně, neobraceli by se lidé z Bechyně se žádostí o informace na Jihočeské matky, nýbrž na tento úřad” říká Dana Kuchtová.Dana Kuchtová

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...