Jihočeské matky

občanské sdružení

Vyhledávání hlubinného úložiště jaderných odpadů

6.12.2003
Autor: JČM
Sdružení Jihočeské matky, Calla – Sdružení pro záchranu prostředí, Hnutí Duha a Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí


Tisková zpráva z 6. 12. 2003
Vyhledávání hlubinného úložiště jaderných odpadů
– máme právo se rozhodnout?!


Občanská sdružení Jihočeské matky, Calla, Hnutí Duha a Občanská iniciativa pro životní prostředí pořádají dnes v Táboře seminář pro starosty a obyvatele z lokalit, kde probíhají průzkumy pro umístění hlubinného úložiště jaderných odpadů.

Zájem o tento seminář je velký, účast již potvrdilo 40 starostů a zástupců občanských sdružení ze všech šesti průzkumných lokalit z celých Čech.

Hlavním cílem semináře je výměna informací k problematice vyhledávání úložiště vyhořelého jaderného paliva (přístup českého státu ve srovnání se zahraničím, otázky bezpečnosti, právní aspekty apod.), k situaci v jednotlivých lokalitách, dále navázání osobních kontaktů a koordinace budoucích aktivit.

Na semináři bude prezentováno stanovisko Ministerstva životního prostředí, se kterým účastníky seznámí poradce ministra Dalibor Stráský. Účastníci semináře budou seznámeni s písemným stanoviskem k této problematice, které zaslal hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník a poslankyně Jitka Kupčová.

Závěrem starostové a zástupci občanských sdružení projednají návrh memoranda – viz příloha.
„S tímto memorandem se poté obrátíme na vládu a Parlament a budeme chtít, aby byly požadavky přijaty“ říká Zdeněk Černý, starosta obce Nadějkov u Tábora.

„Ekologická občanská sdružení budou dále spolupracovat se starosty a zástupci občanských iniciativ z míst, kde probíhají průzkumy pro umístění hlubinného úložiště jaderných odpadů. Na závažnost situace s nevyřešeným jaderným odpadem je třeba důrazně upozornit politiky“ říká Dana Kuchtová ze Sdružení Jihočeské matky.

Edvard Sequens ze Sdružení Calla dodává: „Setkáním v Táboře se snažíme povznést aktivity z jednotlivých lokalit na společnou platformu. Jen když zazní jednotný hlas, můžeme dosáhnout potřebných změn.“

Libor Matoušek z Hnutí Duha zdůrazňuje: „Studie vídeňského Ekoinstitutu o účasti veřejnosti při vyhledávání úložiště vyhořelého jaderného paliva, na jejímž vypracování jsem se podílel, dokládá, že ve srovnání s evropskými zeměmi není veřejnost v naší republice vnímána v procesu vyhledávání úložiště jako rovnocenný partner“


Další informace:

Dana Kuchtová, Sdružení Jihočeské matky, 603 516 711
Edvard Sequens, Sdružení Calla, 602 282 399
Libor Matoušek, Hnutí Duha, 545 214 431Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Kubatova 6
České Budějovice
370 04

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...