Jihočeské matky

občanské sdružení

Vyhledávání hlubinného úložiště jaderných odpadů

6.12.2003
Autor: JČM
Sdružení Jihočeské matky, Calla – Sdružení pro záchranu prostředí, Hnutí Duha a Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí


Tisková zpráva z 6. 12. 2003
Vyhledávání hlubinného úložiště jaderných odpadů
– máme právo se rozhodnout?!


Občanská sdružení Jihočeské matky, Calla, Hnutí Duha a Občanská iniciativa pro životní prostředí pořádají dnes v Táboře seminář pro starosty a obyvatele z lokalit, kde probíhají průzkumy pro umístění hlubinného úložiště jaderných odpadů.

Zájem o tento seminář je velký, účast již potvrdilo 40 starostů a zástupců občanských sdružení ze všech šesti průzkumných lokalit z celých Čech.

Hlavním cílem semináře je výměna informací k problematice vyhledávání úložiště vyhořelého jaderného paliva (přístup českého státu ve srovnání se zahraničím, otázky bezpečnosti, právní aspekty apod.), k situaci v jednotlivých lokalitách, dále navázání osobních kontaktů a koordinace budoucích aktivit.

Na semináři bude prezentováno stanovisko Ministerstva životního prostředí, se kterým účastníky seznámí poradce ministra Dalibor Stráský. Účastníci semináře budou seznámeni s písemným stanoviskem k této problematice, které zaslal hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník a poslankyně Jitka Kupčová.

Závěrem starostové a zástupci občanských sdružení projednají návrh memoranda – viz příloha.
„S tímto memorandem se poté obrátíme na vládu a Parlament a budeme chtít, aby byly požadavky přijaty“ říká Zdeněk Černý, starosta obce Nadějkov u Tábora.

„Ekologická občanská sdružení budou dále spolupracovat se starosty a zástupci občanských iniciativ z míst, kde probíhají průzkumy pro umístění hlubinného úložiště jaderných odpadů. Na závažnost situace s nevyřešeným jaderným odpadem je třeba důrazně upozornit politiky“ říká Dana Kuchtová ze Sdružení Jihočeské matky.

Edvard Sequens ze Sdružení Calla dodává: „Setkáním v Táboře se snažíme povznést aktivity z jednotlivých lokalit na společnou platformu. Jen když zazní jednotný hlas, můžeme dosáhnout potřebných změn.“

Libor Matoušek z Hnutí Duha zdůrazňuje: „Studie vídeňského Ekoinstitutu o účasti veřejnosti při vyhledávání úložiště vyhořelého jaderného paliva, na jejímž vypracování jsem se podílel, dokládá, že ve srovnání s evropskými zeměmi není veřejnost v naší republice vnímána v procesu vyhledávání úložiště jako rovnocenný partner“


Další informace:

Dana Kuchtová, Sdružení Jihočeské matky, 603 516 711
Edvard Sequens, Sdružení Calla, 602 282 399
Libor Matoušek, Hnutí Duha, 545 214 431Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...