Jihočeské matky

občanské sdružení

Budeme následovat Francii a Finsko?

13.12.2012
Autor: JČM
img
Francouzká společnost Areva dnes oznámila další navýšení ceny výstavby finské jaderné elektrárny Olkiluoto, z posledního odhadu 6,6 miliard eur na 8 miliard eur. Pokud se Česká republika rozhodne budovat další jaderné reaktory, dají se očekávat podobné problémy, jaké potkaly jaderné elektrárny ve Francii a Finsku.

Finskou jadernou elektrárnu, kde se mají být v provozu reaktory třetí generace potkal stejný osud, jako jadernou francouzskou jadernou elektrárnu Flamaville, kde bylo začátkem prosince oznámeno další navýšení rozpočtu z původních 3,3 miliard eur na 8,5 miliard eur. Vzrůstající finanční náklady však nejsou jediným problém, který jaderné elektrárny trápí. Kromě navyšování rozpočtu dochází také k odkladům uvedení elektráren do provozu. Jaderná elektrárna Olkiluoto například měla být uvedena do provozu již v roce 2009, nyní se však počítá až s rokem 2015. Jak uvedl zástupce firmy Areva, problémy s navyšováním rozpočtu a prodlužováním stavby nezpůsobila Areva, ale složité podmínky na místě stavby. .

„Problémy s navyšováním ceny jaderných elektráren a prodlužováním stavby jsou obecným problémem. Stejný trend se dá realisticky očekávat u nových bloků Temelína, ať už je bude stavět jakákoli společnost,“ řekla Monika Machová Wittingerová.“

Kontakt:

Monika Machová Wittingerová, tel.: 603 516 603, E-mail: monika.wittingerova@centrum.cz

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...

A po nás planina

Lidé od Temelína

Lidé od Temelína