Jihočeské matky

občanské sdružení

Tisková zpráva - Černobylfest opět v Kotvě – letos s výjimečným hostem z Dubnice nad Váhom

24.4.2025
Autor: JČM
img

Tradiční Černobylfest pro studenty českobudějovických škol se uskuteční dopoledne 28. dubna v kině Kotva. Festival připomíná tragédii černobylské havárie z roku 1986 a klade důraz na vzdělávání a porozumění dopadům této události.
Letošním hostem je Andrej Pastorek z Dubnice nad Váhom, který oblast Černobylu navštívil už třináctkrát. Jeho zájem o téma začal školními projekty, dnes se aktivně podílí na humanitární pomoci lidem, kteří se po evakuaci rozhodli vrátit zpět do zóny. Pomáhá nejen místním obyvatelům, ale i pracovníkům v elektrárně a nezapomíná ani na zvířata – do oblasti pravidelně vozí krmivo pro opuštěné psy a kočky. Jak sám říká, pomoc by nebyla možná bez podpory lidí ze Slovenska, Česka i Polska.
Jedním z filmů, který bude možné v kině zhlédnout, je dokument Bábušky z Černobylu. Za zmínku stojí, že Andrej Pastorek byl jedním z posledních, kdo se potkali s ikonickou bábuškou Hanou, než loni v září zemřela. Druhý snímek se jmenuje Stalking Chernobyl a i k němu váže Andreje osobní vztah. Byl u toho, když se film točil, jeho jméno je uvedené v závěrečných titulkách.
Po každém filmu se bude konat beseda s Andrejem. Moderovat ji bude Václav Vašků.
Ten má rovněž osobní zkušenosti z návštěvy černobylské zóny, v minulosti se tam podíval šestnáctkrát.
Černobylfest je jedinečnou příležitostí pro mladé lidi setkat se s živým svědectvím o tom, jak dopady havárie stále ovlivňují životy lidí i přírodu.

TZ- JADERNÁ ENERGETIKA JAKO ŘEŠENÍ KLIMATICKÉ KRIZE NEFUNGUJE*

6.10.2020
img

Jaderná energetika není vhodným nástrojem pro řešení problematiky změny
klimatu. Zejména je příliš drahá a její reálný potenciál moc malý, než
aby mohla zvrátit situaci ve spalování fosilních paliv ve světě. Ubírá
tak peníze i pozornost perspektivnějším cílům transformace energetiky,
kde budou hrát hlavní roli obnovitelné zdroje a energetická efektivita.
Nelze o ní hovořit jako o bezemisním zdroji a navíc přináší nová rizika,
nejen z oblasti jaderné bezpečnosti, které nelze opomíjet. To jsou
hlavní zjištění dnes proběhlé první části mezinárodní konference *NEC
2020 „Jaderná energetika v čase globální změny klimatu“*, kterou
pořádaly Hnutí DUHA, Calla a Jihočeské matky.

Summit V4 a Rakouska I v Česku zaznívají hlasy proti jádru- tisková zpráva

15.1.2020
Autor: JČM
img

Zástupci organizací Jihočeské matky, spolku Zem-E a Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí na dnešním summitu V4 a Rakouska upozornili politiky na to, že v České republice část veřejnosti nepodporuje výstavbu nových jaderných bloků. Přeje si také rozvoj energetiky směrem k decentralizaci, úsporám energie a většímu využívání obnovitelných zdrojů. Navíc nepovažuje jadernou energetiku za řešení klimatických změn.

Tisková zpráva - Souhlasné stanovisko EIA Dukovany

2.9.2019
Autor: JČM

V pátek, 30. srpna vydalo Ministerstvo životního prostředí souhlasné stanovisko k výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech. Byl tím ukončen proces posuzování vlivu staveb na životní prostředí (EIA).
Jihočeské matky se procesu EIA účastnilo od samého počátku – vznášelo připomínky jak ve fázi tzv. zjišťovacího řízení, tak k dokumentaci EIA a zúčastnilo se i veřejného projednání v Třebíči.

O proces EIA na nové jaderné bloky v Dukovanech projevily zájem všechny naše sousední státy

28.12.2016
Autor: JČM
img

Společná tisková zpráva Calla – Sdružení pro záchranu prostředí a Jihočeských matek

Nové reaktory v Dukovanech mohou mít přeshraniční dopady na životní prostředí a zdraví lidí a proto si nejenom Rakousko a Německo, ale i Slovensko, Maďarsko a Polsko vyžádaly důkladný posudek v rámci procesu EIA. Vyplývá to ze závěru zjišťovacího řízení, který zveřejnilo Ministerstvo životního prostředí [1]. Svá vyjádření k zbytečnému a drahému záměru nových reaktorů v srpnu 2016 zaslaly i spolky Jihočeské matky a Calla – Sdružení pro záchranu prostředí.

Vláda dnes schválila novelu EIA (Aneb jak se umetá cesta novým jaderným blokům)

19.12.2016
Autor: JČM
img

Vláda dnes schválila tzv. transpoziční novelu zákona č. 100/2001 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí (dále EIA). V novele zákona jsou přímo vyjmenována řízení, která jsou tzv. řízeními navazujícími – to v praxi např. znamená, že úřady, které tato navazující řízení vedou, jsou vázány vydanými podmínkami stanoviska EIA. Ze seznamu těchto navazujících řízení (1) byla vyškrtnuta řízení vedená podle atomového zákona. Podle sdružení Jihočeské matky jde o změnu, která znamená omezení účasti veřejnosti při povolování jaderných zařízení.

ČERNOBYL ZPŮSOBIL 40 000 SMRTELNÝCH PŘÍPADŮ RAKOVINY,ŘÍKÁ BRITSKÝ RADIOBIOLOG.

21.3.2016

Společná tisková zpráva Hnutí DUHA a sdružení Calla a Jihočeské matky. Následky katastrofy jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu, od které 26. dubna uplyne třicet let, silně působí dodnes. Pět milionů lidí v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině stále žije ve vysoce kontaminovaných oblastech. Celkový počet lidí, kteří zemřeli nebo zemřou na nádorová onemocnění v důsledku havárie, je odhadován na 40 000. Výrazně vzrostl počet onemocnění způsobených genetickou poruchou (leukémie, rakovina štítné žlázy, ale kardiovaskulární poruchy či cukrovka) u lidí narozených po havárii.

1 | | 3 | 4 | .. | 35 |

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...

A po nás planina

Lidé od Temelína

Lidé od Temelína