Jihočeské matky

občanské sdružení

Evropský týden akcí za budoucnost po Černobylu a Fukušimě

18.4.2013
Autor: JČM
img
V týdnu od 20. do 27. dubna 2013 (v České republice od 22. do 29. dubna) se ve 150 městech 10 států Evropy uskuteční série akcí, jejichž cílem je připomenout tragédie a osudy lidí, kteří doplatili na jaderné havárie v Černobylu a Fukušimě. Organizátorem akcí v České republice je sdružení Jihočeské matky.
Evropský týden akcí, nad kterým letos převzal záštitu Evropský parlament, se koná již podruhé. Iniciátorem a hlavním organizátorem projektu je německá organizace Internationales Bildungs- und Begegnungswerk (IBB) se sídlem v Dortmundu. Partnery IBB v jednotlivých zemích jsou občanská sdružení, která v evropských městech pořádají přednášky, besedy a vzpomínkové akce.

Nejvýznamnějsí událostí „akčního týdne“ budou besedy s očitými svědky havárie v Černobylu v každém ze zúčastněných měst.

Očití svědkové jsou lidé, kteří se nějakým způsobem podíleli na likvidaci a sanaci následků havárie. Jsou to jednak tzv. likvidátoři (většinou vojáci a hasiči), dále lékaři, psychologové, zdravotní sestry, sociální pracovníci. Samostatnou skupinou jsou vysídlenci, kteří doplatili na havárii ztrátou svých domovů. Projekt IBB má za cíl zprostředkovat zážitky a zkušenosti těchto lidí, a to zejména mladé generaci.

Co, kdy a kde se bude konat v Českých Budějovicích?

►V pondělí 22. 4. 2013 od 10:00 do 16:00 hod. bude mít veřejnost možnost navšívit informační stánek na rohu Kanovnické ulice a městského parku Na Sadech.

►Ve čtvrtek 25. dubna od 21:00 hod., v předvečer 27. výročí havárie v Černobylu, se na náměstí Přemysla Otakara II. uskuteční pietní svíčková akce na památku obětí této katastrofy. Spoluorganizátory této akce jsou další českobudějovická sdružení Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí a Calla.

►V pondělí 29. 4. 2013 „akční“ týden završí návštěva pana Boryse Derkache, který se jako voják od 28. 4. 1986 účastnil záchranných prací v Černobylu. Uskuteční se s ním dvě besedy se studenty (od 10:00 hod. na Vyšší odborné škole a Střední škole, Emy Destinové 395 a od 14:00 hod. na Pedagické fakultě Jihočeské univerzity, Jeronýmova 10, místnost J321). Beseda pro veřejnost se koná od 18:00 hod. v klubu Horká Vana, Česká 7.

Borys Derkach o svém angažmá na likvidačních pracích říká: „Často se ptám sám sebe, co nás, likvidátory, posilovalo v těch těžkých dnech. Bylo to vlastenectví a smysl pro povinnost. Dostali jsme vyznamenání a titul likvidátora. Naslibovali nám důchody a kompenzace, ale o všechno jsme se museli nedůstojně doprošovat .Stát si nás neváží, krátí nám i ty malé důchody, které máme. Stát na nás zapomněl.“

Besedy s Borysem Derkachem bude moderovat český fotograf Václav Vašků, který se zároveň podělí s obecenstvem o vlastní zážitky ze zakázané zóny. Sám ji totiž několikrát navštívil.

„Černobyl je fenomén, který se nedá popsat becquerely nebo rentgeny ani množstvím kontaminované půdy. Ve hře je spousta dalších věcí, které my dneska ani neumíme popsat,“ říká Václav Vašků.

Fotografie Václava Vašků ze zakázané zóny budou ke shlédnutí od 22. do 29. dubna v kulturním klubu Horká Vana v České ulici v Českých Budějovicích.

Vstup na všechny akce je zdarma, tlumočení na besedách s Borysem Derkachem je zajištěno.

Další informace mohou poskytnout:

Daniela Magersteinová, jihoceske.matky@ecn.cz, tel: 603 532 067

ing. Monika Machová Wittingerová, jihoceske.matky@ecn.cz, tel.: 603 516 603

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...

A po nás planina

Lidé od Temelína

Lidé od Temelína