Jihočeské matky

občanské sdružení

I neúplné testy ukázaly deficit bezpečnosti jádra

28.1.2013
Autor: JČM
img
Evropský Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku schválil drtivou
většinou návrh usnesení k zátěžovým testům jaderných elektráren, o němž
bude 7. února hlasovat Evropský parlament1). Konstatuje, že prakticky
všechny hodnocené jaderné elektrárny by měly prodělat zdokonalení v
oblasti bezpečnosti. I přesto, že zátěžové testy měly jen "omezený
rozsah a jsou primárně zaměřeny na hodnocení odolnosti a připravenosti
jaderných elektráren proti závažným vnějším událostem, nenahrazují tedy
komplexní bezpečnostní hodnocení". Přiznává, že pouze čtyři státy
zahrnuly do hodnocení bezpečnosti zřícení letadel na objekt elektrárny.
Česká republika mezi nimi nebyla.

Návrh usnesení zdůrazňuje, že v EU je 47 jaderných elektráren se 111 reaktory, v jejichž okolí do vzdálenosti 30 km žije více než 100 000 obyvatel, a vyjadřuje proto politování nad tím, že oblast zátěžových testů nebyla rozšířena na havarijní připravenost mimo areál elektráren. Všechny zúčastněné subjekty musí učinit příslušné a okamžité následné kroky na základě všech nálezů a doporučení, které jsou v závěrech zátěžových testů obsažené. To by mělo stát 10 - 25 miliard EUR. Při všech 132 reaktorech, které jsou na území Evropské unie provozované, by mělo zvýšení bezpečnosti stát v průměru 1,9 až 4,8 miliard Kč na jeden jediný reaktor. Tedy až 10 miliard korun na JE Temelín a 20 miliard korun na JE Dukovany.

Sdružení Calla a Jihočeské matky prezentovaly "Stanovisko ke konečným zprávám ČEZ o výsledcích zátěžových testů jaderných elektráren Temelín a Dukovany"2) po jejich zveřejnění.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Veřejnost je uklidňována tvrzeními o velmi vysoké bezpečnosti jaderných elektráren. I rozsahem omezené zátěžové testy ukázaly, že bude třeba nemalých investic do opatření, která vlastně již měla být dávno hotova."

Monika Machová Wittingerová z Jihočeských matek doplnila: "Nabízí se logická úvaha. Je lepší utápět finanční prostředky v nekonečném dovybavování jaderných elektráren na takovou bezpečnostní úroveň, aby obstály v dnešním světě, kde reálně hrozí například teroristické či kybernetické útoky? Nebo je lepší se v energetice vydat směrem k bezpečné energetice založené hlavně na vysoké energetické efektivnosti a využívání obnovitelných zdrojů?"

Další informace mohou poskytnout:

Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz
Monika Machová Wittingerová, Jihočeské matky, tel.: 603 516 603,
e-mail:jihoceske.matky@ecn.cz
Poznámky:

1) Usnesení Evropského parlamentu o vyhodnoceních rizika a bezpečnosti ("zátěžových testech") jaderných elektráren v Evropské unii a činnostech souvisejících, ke stažení: zde

2) Stanovisko ke konečným zprávám ČEZ o výsledcích zátěžových testů jaderných elektráren Temelín a Dukovany, Dalibor Stráský, leden 2012, ke stažení:zde

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...

A po nás planina

Lidé od Temelína

Lidé od Temelína