Jihočeské matky

občanské sdružení

Neúspěšná zkouška na Temelíně.

20.9.2001
Technikům na jaderné elektrárně Temelín se včera (27. 9. 01) nepodařilo provést nejtěžší dynamickou zkouąku (zkouška přechodu z výkonového reľimu na zregulování dodávky elektrické energie do vyčleněné části spotřeby, tzv. ostrovního provozu).
Technikům na jaderné elektrárně Temelín se včera (27. 9. 01) nepodařilo provést nejtěžší dynamickou zkoušku (zkouška přechodu z výkonového režimu na zregulování dodávky elektrické energie do vyčleněné části spotřeby, tzv. ostrovního provozu).

Mluvčí jaderné elektrárny ing. Nebesář na náš telefonický dotaz včera sdělil, že vše hladce proběhlo. Podle informací Jihočeských matek se však jednalo o neúspěšný pokus. "Ze strany ČEZu je zde opět zřejmá snaha o zatajování informací či o jejich zkreslování" říká Dana Kuchtová, mluvčí Sdružení Jihočeské matky.

První pokus o provedení této zkoušky proběhl již 20. 9. 2001, kdy po zregulování na tzv. ostrovní režim došlo k nestabilitě turbogenerátoru a následnému odstavení bloku. Přes optimistické prohlášení, že ještě ten den bude zkoužka zopakována (viz tisková zpráva ČEZ z 20. 9. 2001), se termín zkoušky odsouval. Dalším plánovaným termínem bylo pak pravděpodobně pondělí 24. 9. 2001 (viz informace Mfdnes, 24. 9. 2001). Přesto až včera v ranních hodinách byla zkouška provedena a bez úspěchu.

Protože takovýto neúspěch nelze v médiích označit za "plánovaný" a protože je velký politický tlak na rychlé dokončení dostavby Temelína, zvažuje ČEZ jako řešení přesunutí této zkoušky na výkonovou úroveň 75%, kam původně patřila. Problém se tak podle našeho názoru pouze přesune, ale nevyřeší. Je také otázkou, zda toto řešení nebude na úkor bezpečnosti JETE.Dana Kuchtová, Eva Hlasová

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...

A po nás planina

Lidé od Temelína

Lidé od Temelína