Jihočeské matky

občanské sdružení

PROČ IZOLOVAT DŮM?

10.5.2001
Autor: JČM
Domy byly odedávna stavěny tak, aby poskytovaly "střechu nad hlavou" - aby chránily před deštěm a nepohodou. Většinu času trávili lidé venku.

Domy byly odedávna stavěny tak, aby poskytovaly "střechu nad hlavou" - aby chránily před deštěm a nepohodou. Většinu času trávili lidé venku. Večer se sešli všichni u jediných kamen. Dnes trávíme v domech téměř celý život a také chceme mít příjemné teplo v každé místnosti. Je tedy nutné podívat se na dům jinak, z hlediska spotřeby energie na vytápění.
Chceme-li mít v domě teplo, můžeme použít dva způsoby: buď hodně topit, nebo nepustit teplo z domu ven. První způsob můžeme vidět třeba ve výstavních stanech, které jsou vytápěny mohutnými teplovzdušnými agregáty. Opačný extrém je eskymácké iglů. V běžném domě se oba způsoby kombinují.
Energie uniká všemi směry, především však okny, stěnami a stropem (velká část tepla uniká i větracím vzduchem; tomu lze ale snadno zamezit zatěsněním oken a systematickým větráním). Na druhou stranu dům je vytápěn nejen ústředním topením, ale i slunečním svitem, osvětlením a dalšími spotřebiči. I lidé, kteří jsou uvnitř dům vyhřívají (tepelný výkon člověka je cca 100 W).

Úspora energie

Řekneme-li izolace domu, rozumí se obvykle v první řadě úspora energie. Správná izolace stěn, střechy a případně i podlahy může v běžném rodinném domku přinést až 50% úsporu energie na vytápění. Nelze ale čekat zázraky od polepení domu vrstvičkou polystyrenu. A ani sebelepší izolace nepomůže, jsou-li špatná okna nebo vytápěcí systém.

Tepelná pohoda

Opatření stěny tepelnou izolací přináší i efekt zvýšení povrchové teploty stěny (viz obrázek). Studená stěna obrazně řečeno "sálá chlad". Aby se člověk v její blízkosti cítil příjemně, mu-sí mít vzduch v místnosti vyšší teplotu. Zateplená stěna působí příjemněji, teplotu v místnosti je možno snížit a tak dosáhnout nejen úspor energie, ale i příjemnějšího a zdravějšího klimatu.

Tepelná Izolace má pozitivní efekt i v létě, kdy naopak brání horku proniknout dovnitř. To je důležité zejména u podkrovních bytů, které důkladná izolace chrání před přehřátím.

  Ing. Karel Srdečný
EkoWATT - Středisko pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...