Jihočeské matky

občanské sdružení

Prudké výkyvy radioaktivních emisí při kontrolách a doplňování paliva - tzv. spike

23.10.2015
Autor: JČM
Z rozborů provedených německou sekcí IPPNW a norimberským fyzikem a statistikem Dr. Alfredem Körbleinem vyplývá dramatický nárůst emisí během krátké kontroly a doplnění paliva v Gundremmingenu. Dr. Körblein prohlásil: „Maximální hodnota koncentrace emisí vzácných plynů při doplňování paliva byla 500 krát vyšší než za běžného provozu reaktoru.“ IPPNW upozorňuje na pravděpodobné dopady tak významných krátkodobých nárůstů emisí na lidské zdraví.
Tisková zpráva IPPNW Německo
Jaderná elektrárna Gundremmingen, Bavorsko, SRN
Údaje z Německa vůbec poprvé dokládají prudké výkyvy radioaktivních emisí v průběhu doplňování paliva do JE.
Jaderná elektrárna Gundremmingen, nacházející se mezi městy Ulm a Augsburg v Bavorsku, při kontrolách a doplňování paliva v září 2011 vypustila mnohem větší množství radioaktivních vzácných plynů než za běžného provozu. Podle německé sekce mezinárodní organizace Lékaři proti jaderné válce (IPPNW) dosahuje běžná koncentrace emisí po zbytek roku hodnot kolem 3 kBq/m3, avšak během kontroly a doplňování paliva (v odpoledních a večerních hodinách dne 22. září) se tato koncentrace strmě zvýšila na cca 700 kBq/m3, přičemž dosažené maximum činilo 1470 kBq/m3. V následujících dnech (22.-29. září) byly koncentrace vypouštěných radioaktivních vzácných plynů stále mnohem vyšší (v průměru 100 kBq/m3) než za běžného energetického provozu.
K doplnění jaderného paliva je nezbytné otevřít tlakové nádoby, čímž se do místního prostředí uvolní velmi velké množství radioaktivních plynů a výparů, včetně vzácných plynů a radioizotopů H-3 (tritium), uhlík-14 a jód-131. Objemy radionuklidů se dosud na celém světě zveřejňovaly pouze jako roční průměry. Nyní však byly na základě žádostí IPPNW a Strany zelených v bavorském zemském sněmu (Landtagu) celosvětově poprvé pro účely vědeckého vyhodnocení uvolněny nezprůměrované hodnoty.
Z rozborů provedených německou sekcí IPPNW a norimberským fyzikem a statistikem Dr. Alfredem Körbleinem vyplývá dramatický nárůst emisí během krátké kontroly a doplnění paliva v Gundremmingenu. Dr. Körblein prohlásil: „Maximální hodnota koncentrace emisí vzácných plynů při doplňování paliva byla 500 krát vyšší než za běžného provozu reaktoru.“
IPPNW upozorňuje na pravděpodobné dopady tak významných krátkodobých nárůstů emisí na lidské zdraví. „Zvláště ohroženy jsou nenarozené děti. V době, kdy jsou reaktory otevřeny a unikají z nich plyny, mohou těhotné ženy přijímat mnohem vyšší koncentrace radionuklidů než jindy, především vdechováním,“ říká Reinhold Thiel, člen rady německé sekce IPPNW. „Radioaktivní izotopy, jež matka vdechuje, se krví a placentou mohou dostat k nenarozenému dítěti, a embryo/plod je tak radioaktivními izotopy kontaminováno (‚poznamenáno‘). Tato kontaminace by mohla ovlivnit krvetvorné buňky v kostní dřeni, což by později vedlo ke vzniku leukémie. Tím se přesvědčivě vysvětlují závěry studie KiKK zveřejněné v letech 2007 a 2008, že děti do pěti let věku žijící v blízkosti jaderných elektráren jsou podstatně více ohroženy rakovinou, především leukémií, než děti ze vzdálenějších lokalit,“ dodává Thiel.
Thiel klade jasný požadavek: „Dozorové orgány a společnosti provozující jaderné elektrárny dosud tyto prudké výkyvy zatajovaly tím, že zveřejňovaly pouze zprůměrované roční údaje, a to navzdory našim opakovaným žádostem o dílčí údaje. K vědeckému vyhodnocování potřebujeme půlhodinové údaje o každém radioaktivním nuklidu vypouštěném ze všech německých jaderných elektráren. Je to nezbytné k ochraně nenarozených dětí v blízkosti jaderných reaktorů v Německu.
Grafika: Radioaktivní emise z jaderné elektrárny Gundremmingen během kontroly a doplňování paliva
Kontakt: Reinhold Thiel, tel. +49 172-24 57 852, Henrik Paulitz, tel. +49 171-53 888 22, Německá sekce Lékařů proti jaderné válce (IPPNW), Körtestr. 10, 10967 Berlin, SRN, www.ippnw.de, Email: ippnw@ippnw.de

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...