Jihočeské matky

občanské sdružení

Rozvoj jaderné energetiky bez referenda?

23.7.2008
Autor: JČM
img
Premiér Topolánek nesouhlasí s návrhem ČSSD, aby státní energetickou koncepci schvalovala Poslanecká sněmovna místo vlády. Podle premiéra je to neobvyklé a dokonce škodlivé. V rámci schvalování energetické politiky se bude jednat také o prodlužování provozu stávajících jaderných elektráren a o případné výstavbě nových jaderných bloků.

Ne ve všech zemích EU přitom rozhoduje o otázkách jaderné energetiky pouze vláda. Jsou to např. Finsko, Maďarsko a Litva, kde kromě vlády rozhoduje také parlament. V Litvě musí být dokonce brán v potaz názor územní samosprávy. Ve Švýcarsku rozhodují občané v referendu, Polsko o referendu v případně výstavby nové jaderné elektrárny vážně uvažuje.

„Sdružení Jihočeské matky dlouhodobě zastává názor, že o rozvoji jaderné energetiky by měli rozhodovat občané v referendu. A to i přesto, že v současné době je veřejné mínění v České republice nakloněno rozvoji jádra. Je totiž otázkou, jaké by bylo veřejné mínění, kdyby se k občanům dostaly, v rámci informační kampaně před referendem, objektivní informace a nebyli odkázáni na informační masáž energeticko-politické lobby,“ říká předsedkyně sdružení Monika Machová – Wittingerová.

„Uvítali bychom, kdyby se také Česká republika připojila k zemím, kde se účast veřejnosti stala běžnou součástí rozhodování o závažných otázkách. Poslední zkušenost s rozhodováním o umístění amerického radaru bohužel ukazuje na opačný trend – účast veřejnosti co nejvíce omezit,“ říká Daniela Magersteinová.

Kontakty:

Ing. Monika Machová – Wittingerová, tel.: 603 516 603
Daniela Magersteinová, tel.: 603 532 067

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...

A po nás planina

Lidé od Temelína

Lidé od Temelína