Jihočeské matky

občanské sdružení

Stanoviska místních provozovatelů cestovních služeb

22.2.2002
Sdružení pro evropskou integraci v Českém Krumlově uspořádalo v loňském roce setkání poskytovatelů turistických služeb v jižních Čechách. Cílem setkání bylo seznámit účastníky se standardy platnými v Evropské unii.
1. Sdružení pro evropskou integraci v Českém Krumlově uspořádalo v loňském roce setkání poskytovatelů turistických služeb v jižních Čechách. Cílem setkání bylo seznámit účastníky se standardy platnými v Evropské unii. Na tomto setkání vystoupil i Jan Vondrouš, předseda Sdružení pro evropskou integraci a bývalý starosta Českého Krumlova. Jednalo se o kategorizaci služeb, o podnikatelském prostředí a o možnostech získání financí z evropských fondů, stejně jako o vlivu jaderné elektrárny Temelín na rozvoj cestovního ruchu.

V závěrečném dokumentu se mj. praví, že nepřítelem rozvoje této oblasti je existence jaderné elektrárny Temelín. Podrobnější výstupy ze semináře jsou k dispozici přímo v sídle Sdružení v Horní ulici 155 v Českém Krumlově.

2. Jan Vondrouš pracuje v současné době i pro agenturu „Krumlovská inspirace“ (incoming subjekt), která se zaměřuje především na turisty ze zámoří. K problému Temelína a jeho vlivu na turistický ruch v sousedních zemích dnes říká:

„Po 11. září se pro nás zásadně změnila situace. Američtí a japonští turisté méně cestují, mají totiž obavu z létání. Krumlovská inspirace si v této souvislosti uvědomila, že je třeba budovat nejen klientelu ze zámoří, ale i spolupracovat s nejbližšími sousedy. Zámořská klientela je sice lukrativnější, ale méně jistá. Diverzifikace trhu je proto nutná. Sousedské vztahy jsou vždy velmi citlivé a každé jejich ohrožení – ať je to např. existencí jaderné elektrárny Temelín nebo netaktickými politickými prohlášeními je na pováženou.“

Další informace: ing. J. Vondrouš, Horní 155, tel.:0337/71 24 05

3. Podobný názor jako Jan Vondrouš má další podnikatel, jehož firma sídlí v Českém Krumlově. Je jím rakouský občan Harald Liehmann a jeho firma má název Contract. H. Liehmann spolupracuje s cestovními kancelářemi a pensiony a vydává německy časopis pro turisty o možnostech rekreace na Českokrumlovsku.

Další informace: Contract s. r. o., Panská 19, tel.: 0337/71 25 38

4. Odliv zahraničních turistů z Rakouska potvrzují i některé informace z tisku – např. Českobudějovické listy, 14. 8. 2001, Jan Štifter – I Temelín může za nižší tržby restaurací, zoufají si číšníci nebo Lidové noviny 22. 11. 2000, Marek Kerles – Provoz Temelína odrazuje turisty.

Mgr. Dana Kuchtová

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...

A po nás planina

Lidé od Temelína

Lidé od Temelína