Jihočeské matky

občanské sdružení

Uspěchané zkoušky na Temelíně Testy na úrovni 90% probíhaly v Temelíně extrémně krátkou dobu.

7.1.2002
V jaderné elektrárně Temelín probíhají v posledním období zkoušky neuvěřitelně rychlým tempem.
<BR><BR>

Například na výkonové úrovni 75 % zbývalo (dle informace lokalitního inspektora Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Jihočeským matkám) dne 18. 12. 2001 ještě udělat mnoho testů.
V jaderné elektrárně Temelín probíhají v posledním období zkoušky neuvěřitelně rychlým tempem.

Například na výkonové úrovni 75 % zbývalo (dle informace lokalitního inspektora Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Jihočeským matkám) dne 18. 12. 2001 ještě udělat mnoho testů. 20. 12. 2001 však navštívil jadernou elektrárnu v Temelíně ministr Grégr a následující den bylo vydáno povolení ke zvýšení výkonu na 90 %.

Zcela alarmující je situace u testů na výkonové úrovni 90 %, které byly zahájeny 21. 12. 2001. Inspektoři SÚJB na Temelíně předpokládali, že zkoušky budou trvat zhruba jeden měsíc. Zkoušky však byly ukončeny 4. 1. 2002 (odevzdána veąkerá dokumentace). I se silvestrovským přerušením zkoušek v Temelíně na dva dny to tedy znamená, že 200 zkoušek bylo provedeno za 13 dní. To je snad technicky možné, ale spěch je vždy na úkor kvality.

Zkoušky na úrovni 100 % (300 zkoušek) by měly trvat dle původního harmonogramu zhruba 20 dní. Tento harmonogram však již není platný (informace od SÚJB z 3. 1. 2002). Je zřejmé, že se harmonogram na Temelíně mění podle potřeby (pravděpodobně hlavně podle politické potřeby). Na rozdíl od testů, např. v Dukovanech, neexistuje předem pevně daný harmonogram s přesným časovým plánem zkoušek. Harmonogram navíc ČEZ utajuje a označuje jej za obchodní tajemství.

„Podle našeho názoru svědčí výše uvedené skutečnosti o uspěchanosti zkoušek a o politickém tlaku, kdy je nutno ještě před privatizací ČEZu doložit, že elektrárna je funkční. Cílem zkoušek by však mělo být nejen prověřit, jak se bude zařízení chovat v provozu, ale umožnit také provoznímu personálu, aby získal zkušenosti. To vše bude díky uspěchanosti zkoušek tohoto prototypového zařízení chybět. Již několikrát jsme upozorňovaly na to, že spěch v jaderné elektrárně můľe mít fatální následky“, říká Dana Kuchtová, mluvčí Sdruľení Jihočeské matky.

Mgr. Dana Kuchtová ing. Eva Hlasová

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...

A po nás planina

Lidé od Temelína

Lidé od Temelína