Jihočeské matky

občanské sdružení

Zastupitelé Temelína podpoří sklad vyhořelého paliva

27.6.2008
Autor: JČM
img
Zastupitelé obce Temelín na své červnové schůzi vydali kladné stanovisko ke stavebnímu řízení, které ještě ani nebylo zahájeno. Jde o stavbu skladu vyhořelého jaderného paliva v areálu jaderné elektrárny Temelín. V současné době totiž ještě ani nebylo ukončeno územní řízení.
Závazné kladné stanovisko k dokumentaci skladu vyhořelého jaderného paliva před zahájením stavebního řízení schválili zastupitelé Temelína s vyjímkou jediného hlasu (zastupitel za Stranu zelených).

„Je to velmi neobvyklý postup a je otázkou, zdali takovouto servilitu vůči provozovateli JETE mají temelínští zastupitelé zapotřebí. Domnívají se snad, že jim díky tomu ČEZ ze svých miliardových zisků přispěje větší měrou na rozvoj obce? Každý, kdo navštívil obec Temelín a očekával by díky sponzorským darům vzkvétající obec, musí totiž být zákonitě zklamán,“ říká Monika Machová – Wittingerová.

Vzhledem k tomu, že zatím neexistuje zákonná povinnost poskytovat obcím finanční kompenzace za újmu způsobenou přítomností jaderného zařízení, musí obce čekat na „milodary“ od provozovatele. Uzákonění těchto kompenzací by mohlo vést k sebevědomějšímu chování samospráv obcí.

Nabízí se také otázka, čí zájmy vlastě většina temelínských zastupitelů hájí. Mlčící většina obyvatel v okolí JETE však ještě neznamená jejich souhlas s toto stavbou. Svědčí o tom i nedávný vznik občanského sdružení Organizace pro lepší budoucnost, které založili místní občané a které se k výstavbě skladu i k případnému rozšíření JETE staví velmi kriticky.

Kontakt:

Ing. Monika Machová – Wittingerová, tel: 603 516 603

Text usnesení zastupitelstva viz zde

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...

A po nás planina

Lidé od Temelína

Lidé od Temelína