Jihočeské matky

občanské sdružení

Výroční zpráva za rok 2019

10.9.2020
Autor: JČM
img

V přiloženém dokumentu

Pravda a lež o Černobylu - 1. díl podcastu

26.4.2020
Autor: JČM
img

Černobyl. Největší havárie v dějinách lidstva. Proč nás Černobyl i po několika desetiletích tolik fascinuje? Dozvíme se někdy celou pravdu o Černobylu? Představujeme šestidílný podcastový seriál, v němž budeme hledat odpovědi na nejpalčivější a nejzajímavější otázky.
Dnes je to 34 let, kdy v Černobylu vybuchl reaktor 4. bloku. K výročí havárie jsme připravili 1. díl podcastového seriálu o Černobylu, jehož autorem je fotograf a publicista Václav Vašků.
"Snažil jsem se dát přitom dohromady všechno zajímavé, co jsem se kdy při svých cestách do Černobylu dozvěděl. Ať už od lidí, kteří byli přímo u toho nebo dalších, kteří byli s havárií nějak spojeni. Můžete poslouchat buď přímo na níže uvedeném odkazu, nebo si stáhnout do svých podcastových aplikací ze Spotify, Apple, Google podcasts a dalších platforem, říká Václav Vašků. Přejeme pěkný poslech.
https://cernobyl.buzzsprout.com/1035415

Autorské čtení z knihy Lidé od Temelína a prezentace nové audioknihy - ZRUŠENO

6.3.2020
img

Ve spolupráci s Jihočeskou vědeckou knihovnou pořádáme další autorské čtení z knihy Antonína Pelíška.
České Budějovice, knihovna Vltava, 22. 4. od 17:30
EDIT: Zrušeno z důvodu opatření proti koronaviru.

Černobylfest 2020 - ZRUŠENO

2.2.2020
Autor: JČM
img

Letošní ročník Černobylfestu se koná ve dnech 25. a 26. března v Českých Budějovicích a ve Freistadtu.
Program pro České Budějovice přílohou.

EDIT: ZRUŠENO z důvodu opatření proti koronaviru

Summit V4 a Rakouska I v Česku zaznívají hlasy proti jádru- tisková zpráva

15.1.2020
Autor: JČM
img

Zástupci organizací Jihočeské matky, spolku Zem-E a Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí na dnešním summitu V4 a Rakouska upozornili politiky na to, že v České republice část veřejnosti nepodporuje výstavbu nových jaderných bloků. Přeje si také rozvoj energetiky směrem k decentralizaci, úsporám energie a většímu využívání obnovitelných zdrojů. Navíc nepovažuje jadernou energetiku za řešení klimatických změn.

Audiokniha Lidé od Temelína

6.1.2020
Autor: JČM
img

Audioverze knihy Antonína Pelíška Lidé od Temelína je nyní přístupná novým čtenářům. Kniha vybízí k zamyšlení nad dalším aspektem výstavby jaderné elektrárny - likvidací vesnic a osudy lidí, kteří museli opustit své domovy. O tomto tématu se příliš nemluví, a to především mezi mladou generací. Krajina kolem Temelína se zásadně proměnila, některé obce zmizely z mapy a obyvatelé byli nuceni se přestěhovat. Ve stávajících obcích žijí dnes lidé, kteří mnohdy netuší, jaká byla historie celého projektu elektrárny nebo jak zde vypadal život „před elektrárnou“. Knihy Antonína Pelíška jsou zejména o lidech, kteří se odmítali se stavbou elektrárny smířit a přibližují, jak bezohledně bylo v procesu budování elektrárny jednáno s vlastníky nemovitostí a pozemků.

“MOJE SAMETOVKA” PŘED TŘICETI ROKY (události před 30 lety očima naší členky)

17.11.2019

Zatímco v Praze už od ledna 1989 probíhaly bouřlivé “Palachovy týdny”, v jihočeské metropoli, jejíž součástí tehdy byla i naše obec, setrvávala patologická normalizační nehybnost. Pod povrchem této zahnívající hladinky se přesto objevovaly první náznaky, že se cosi mění. Lidé se přestávali bát hlasitě kritizovat váznoucí zásobování. Kromě toaletního papíru a dalších běžných životních potřeb často nebyl v místní prodejně v Hornické po 16 hodině k dostání ani chleba. Na “komunistickej bordel” někteří hlasitě nadávali v MHD cestou do práce a z práce – zejména ti, kteří byli přes svou původní kvalifikaci nuceni vykonávat dělnické profese – neměli vcelku už co ztratit.

« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 76 | »

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...

A po nás planina

Lidé od Temelína

Lidé od Temelína