Jihočeské matky
občanské sdružení
Evropská komise otvírá dveře státní podpoře jaderné energetiky
Nové jaderné bloky v Temelíně – zaplatí je čeští spotřebitelé elektřiny?
Dnešním dnem startuje celoevropská petiční akce, která umožní občanům vyjádřit svůj nesouhlas se státní finanční podporou jaderné energetice. Petice má formu dopisu s názvem „Řekněte ne státní podpoře jaderné energetice“, který lidé mohou zasílat evropským komisařům.
Petiční akce je reakcí na přípravu evropské směrnice, která by měla umožnit členským státům finančně podporovat výstavbu nových jaderných elektráren. Vytvoření zásad pro tuto podporu iniciovala Velká Británie. Proti návrhu se zatím jednoznačně postavily Německo, Rakousko a Dánsko. Česká republika myšlenku o státní podpoře jaderným elektrárnám schvaluje.
Temelín nuclear power plant leaflet
Leaflet about NPP Temelin
Time line - history and the present time, civil disobedience...
see attachment
Jaderná energie- mýty a fakta
O jaderné energetice se často hovoří jako o perspektivním, levném a ekologickém způsobu výroby elektřiny, který nám navíc pomůže vyřešit globální změny klimatu. Je tomu skutečně tak? Informační list Jaderná energie - mýty a fakta přináší jiný úhel pohledu.
Výroční zpráva 2012
Výroční zpráva sdružení Jihočeské matky, o. s. za rok 2012
Co provede Chalupa s energetickou koncepcí?
Jak mají být hodnoceny dopady Kubovy verze státní energetické koncepce na životní prostředí, navrhly ekologické organizace ministrovi životního prostředí Chalupovi [1]. Odmítají totiž, aby bylo posouzení pouze formální a s předem jasným závěrem. V souladu se zákonem proto žádají porovnání různých variant koncepce [2]. Chtějí, aby se jedním z klíčových ukazatelů pro hodnocení koncepce stalo snižování emisí skleníkových plynů. V rozporu se zákonem se posouzení také vyhýbá přeshraničním dopadům, jako je znečištění ovzduší či rizika jaderné havárie.
Aktualizace státní energetické koncepce pod taktovkou jaderné lobby
Absence posouzení variant, nekritické stranění jaderné energetice a podceňování výhod a potenciálu obnovitelných zdrojů. To jsou zásadní připomínky, které dnes sdružení Jihočeské matky zaslalo Ministerstvu životního prostředí v rámci tzv. zjišťovacího řízení. Předkládaná dokumentace je navíc vypracována pouze v jedné variantě postavené především na rozvoji jaderné energetiky. Ačkoli jsou zde také zmiňovány obnovitelné zdroje či úspory energie, jejich důležitost pro budoucí energetiku je zpracovateli velmi podceňována.
Evropský týden akcí za budoucnost po Černobylu a Fukušimě
V týdnu od 20. do 27. dubna 2013 (v České republice od 22. do 29. dubna) se ve 150 městech 10 států Evropy uskuteční série akcí, jejichž cílem je připomenout tragédie a osudy lidí, kteří doplatili na jaderné havárie v Černobylu a Fukušimě. Organizátorem akcí v České republice je sdružení Jihočeské matky.
Evropský týden akcí, nad kterým letos převzal záštitu Evropský parlament, se koná již podruhé. Iniciátorem a hlavním organizátorem projektu je německá organizace Internationales Bildungs- und Begegnungswerk (IBB) se sídlem v Dortmundu. Partnery IBB v jednotlivých zemích jsou občanská sdružení, která v evropských městech pořádají přednášky, besedy a vzpomínkové akce.
Kategorie článků
Jihočeské matky
Hledání
Kontakt
Adresa
Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01
mobilní telefon
+420 603 516 603