Jihočeské matky

občanské sdružení

Jaderná energetika bez příkras

21.1.2015
Autor: JČM
img

Stíny jaderné energetiky očima osobností, které jsme poprosili o krátký příspěvek do brožurky Jaderná energetika bez příkras.
Naleznete v příloze.

Chyby při povolování nových reaktorů v Temelíně Nevládní organizace se domáhají nápravy žalobou

21.1.2015
Autor: JČM
img

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Sdružení Jihočeské matky, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí a Calla podaly ve spolupráci a s právní kanceláří Frank Bold Legal žalobu vůči rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), kterým bylo povoleno umístění nových reaktorů v Temelíně [1]. Žalují nejen vady rozhodnutí SÚJB, ale zejména postup Ministerstva životního prostředí (MŽP) pod vedením tehdejšího ministra Tomáše Chalupy. Přestože souhlasné stanovisko MŽP na závěr hodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) bylo vydáno už v lednu 2013, umožňují české zákony právní ochranu zúčastněným obcím a spolkům až v následujícím správním řízení, kterým je právě napadené rozhodnutí SÚJB [2]. Podnět na přezkum postupu MŽP ministr Chalupa smetl ze stolu.

Díra v potrubí ukazuje na problém prodlužování provozu

5.11.2014
Autor: JČM
img

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví dva výrobní bloky. Důvodem je netěsnost na potrubí jednoho ze tří systémů tzv. technické vody důležité. Podle mluvčího elektrárny Petra Spilky je to na systému s technickou vodou důležitou první porucha v téměř třicetileté historii elektrárny.

Výroční zpráva 2013

23.8.2014
img

Výroční zprávu za rok 2013 naleznete v přiloženém dokumentu.

Ztuha - léto 2014

3.7.2014
Autor: JČM
img

Letní vydání našeho informačního listu Ztuha naleznete v příloze.

Prodloužení životnosti stávajících reaktorů je třeba posoudit v procesu EIA.

12.6.2014
img

O budoucnosti elektrárny v Dukovanech je třeba uvažovat komplexně - kromě socio-ekonomických studií by se nemělo zapomínat ani na sledování zdravotního stavu obyvatel.
Pokud bude provoz dukovanské jaderné elektrárny prodloužen za dobu její plánované projektové životnosti, neobejde se to bez procesu posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Rozhodlo se o tom v minulém týdnu na zasedání smluvních stran Espoo konvence. (1) Rozhodnutí se týkalo ukrajinské jaderné elektrárny Rivne 1 a 2, kde má dojít k prodloužení provozu o 10 let oproti projektové životnosti. Zárověň se však povinnost aplikace procesu EIA vztahuje na všechny dosluhující jaderné elektrárny, které s prodloužením provozu za dobu životnosti počítají v zemích, které se k ESPOO konvenci připojily. (2)

Pozdravy ze zakázané zóny- beseda s Václavem Vašků

13.5.2014
Autor: JČM
img

Fotograf Václav Vašků třináckrát navštívil tzv. zakázanou zónu Černobylu. V květnu se vrátil ze své poslední výpravy. Se svými zážitky se podělí na besedě ve Strakonicích 11. června 2014.
Kde přesně? Ve společenskem sále Šmidingerovy knihovny. Akci pořádá sdružení Jihočeské matky ve spolupráci s Ekoporadnou při Šmidingerově knihovně. Pozvánka v příloze.

« | 1 | .. | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | .. | 76 | »

Kategorie článků

Jihočeské matky

Hledání

 

Kontakt

Adresa

Karla Buriana 1288/3
České Budějovice
370 01

mobilní telefon

+420 603 516 603

E-mail

jihoceske.matky@ecn.cz

A po nás planina...

A po nás planina

Lidé od Temelína

Lidé od Temelína